O świcie wzięłam psa i poszłam…, Kate Atkinson

o swicie wziełam psa i poszłam kate atkinsonCzarna Owca, 2016

Liczba stron: 448

Kate Atkinson jest jedną z moich ulubionych autorek. Jej powieści trudno zakwalifikować do jednego gatunku – niby są to kryminały, lecz również powieści psychologiczne. W każdej części cyklu autorka robi, co chce z czytelnikiem. Podobnie jest w najnowszej (mam nadzieję, że nie ostatniej) odsłonie przygód Jacksona Brodie.

Jackson, były żołnierz i policjant, oprócz tego, że rozmyśla nad swoim życiem, od czasu do czasu wykonuje zlecenia jako prywatny detektyw. Tym razem próbuje dokopać się do dokumentów i odnaleźć ludzi pamiętających dziewczynkę, którą wiele lat wcześniej adoptowano w Anglii. Teraz kobieta mieszka w Nowej Zelandii i próbuje poznać swoją przeszłość. Niestety, nie jest łatwo. Dokumentów nie ma, ludzie nabierają wody w usta. Brodie podejrzewa, że ktoś ma coś na sumieniu. Chociaż trochę ma dość, jeździ od miasta do miasta badając coraz to nowe hipotezy. Towarzyszy mu mały piesek, którego „odbił” z rąk katującego go brutala.

Jednocześnie śledzimy przemianę, jaka zachodzi w emerytowanej policjantce Tracy, aktualnie będącej szefową ochrony w supermarkecie. Kobieta pod wpływem impulsu dosłownie odkupuje od narkomanki małą dziewczynkę. Zdaje sobie sprawę z tego, że jej postępowanie jest nie tylko nielegalne, lecz również nieetyczne. Mimo wszystko sądzi, że sama zapewni dziecku lepszą opiekę i obdarzy ją miłością, której dziewczynka nie zazna wychowując się w środowisku ćpunów i prostytutek. Drogi Tracy i Brodiego przetną się wiele razy.

W powieści mamy wyrazistych bohaterów, a każda postać, która pojawia się na stronach książki ma do odegrania ważną rolę. U Atkinson nie ma miejsca na przydługie, niepotrzebne wątki. U niej wszystko się zgrabnie zazębia i działa, jak dobrze naoliwiona maszyna. Tym razem autorka wzięła na warsztat los niekochanych dzieci. Gdzieś tam między przygodami Jacksona i Tracy pobrzmiewa pytanie o to, czy zło może z czasem przerodzić się w dobro. Czy każdy rodzic zasługuje na dziecko? A może na dziecko zasługują ci, którzy potrafią je obdarzyć miłością? W międzyczasie fabuła rozwija się w stronę kryminału, a Brodie rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa sprzed lat.

Nie liczcie na szybką akcję i wątki sensacyjne. To powieść pełna zadumy z elementami dynamicznymi i zabawnymi. Gdybym jednak miała określić, jakie uczucie dominowało podczas lektury tej książki, wskazałabym rozgoryczenie. Ci pozytywni bohaterowie miotają się pomiędzy obowiązkiem a rozsądkiem; pomiędzy kłamstwami i niedomówieniami. Atkinson mocno ich doświadcza, nie mają z nią łatwego życia, za to my, czytelnicy, możemy cieszyć się świetnie przemyślanymi powieściami. Trzeba przeczytać, chociaż najlepiej zacząć od początku cyklu.

Kate Atkinson – seria z Jacksonem Brodie

  1. Zagadki przeszłości / Historie jednej sprawy
  2. Przysługa
  3. Kiedy nadejdą dobre wieści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *