Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej, Krzysztof Łoszewski

Bosz, 2014

Liczba stron: 336

Faceci w rajtuzach, otuleni koronkami, obwieszeni ostentacyjną biżuterią, upiększeni kokardkami? Wszystko to już było. Krzysztof Łoszewski, projektant i stylista, zabiera czytelnika w podróż przez epoki, wskazując najważniejsze trendy, dziwactwa i hity w modzie męskiej.

Pierwszy rozdział to krótki, lecz malowniczy, przegląd epok. Epoka brązu to okres, w którym raczej nie zastanawiano się nad modą, a ubranie miało przede wszystkim funkcje praktyczne, zastanawia jednak to, że ubrania były farbowane – czy kolor miał coś wspólnego z modą? Więcej przekazów zachowało się ze starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji i we wszystkich tych przypadkach śmiało możemy mówić o trendach i obowiązującym wyglądzie. Od tego czasu to, co ludzie nosili miało spełniać m.in. również funkcję estetyczną. Późne średniowiecze i renesans to w modzie męskiej czas koloru, zdobnych tkanin, marszczeń, dodatków. Pod względem przepychu przebija ją tylko barok, obfitujący w kokardki, atłasy i koronki. Dopiero pod koniec XIX wieku mężczyźni zaczęli strojem przypominać mężczyzn, jakich współcześnie oglądamy. Dominującym strojem na wiele lat stała się marynarka i spodnie, a także garnitury, fraki i smokingi.

Wiek XX został poddany przez autora bardziej szczegółowej analizie. Po pierwsze jest to czas wielkich zmian w modzie męskiej; po drugie, jest o wiele lepiej udokumentowany; po trzecie najbliższy sercom czytelników. Autor bierze pod lupę każdą dekadę, by wskazać najważniejsze trendy, inspiracje twórców mody oraz oddzielenie się nowej, dotychczas nieznanej odnogi: mody młodzieżowej. Skupia się przy tym na Europie i Ameryce. Ta pierwsza zafascynowana jest tym, co oferują projektanci i wielkie domy mody. Ta druga z zapartym tchem śledzi produkcje Hollywood i garściami czerpie inspiracje z ekranów kin i telewizji. W publikacji przewija się również wiele grup muzycznych, których image inspirował fanów.

„Od spódnicy do spodni” to kompendium wiedzy o kulturze, której częścią składową jest moda. Dzięki przystępnemu językowi, licznym ciekawostkom oraz umiejscowieniu mody w kontekście społeczno-politycznym i uwzględnieniu przemian kulturowych, książka to coś więcej niż opowieść o długości marynarek i kształcie kołnierzyków. Z treści jasno wynika co i kto ma wpływ na to, co nosimy. Szczególnie ciekawe są fragmenty opisujące wielki boom na ubrania od projektantów oraz niebywałą popularność, jaką zdobyli w latach osiemdziesiątych przedstawiciele tego fachu.

Książka jest bogato ilustrowana, zawiera ponad 240 dużych fotografii. Tekstowi o modzie towarzyszy oś czasu, na której, nieco subiektywnie, zaznaczono najważniejsze wydarzenia polityczno-kulturalne w XX wieku, pomagające umiejscowić  w czasie przemiany, które nastąpiły postrzeganiu ubrań przez mężczyzn. Dzięki takiej dbałości o szczegóły książka spodoba się laikom i profesjonalistom. Z przyjemnością przeczytają ją nie tylko mężczyźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *