Odmieniec, Philippa Gregory

Egmont, 2013

Liczba stron: 288

Nie czytałam żadnej powieści Philippy Gregory adresowanej dla dorosłego czytelnika. Zniechęca mnie ich objętość – nie umiem porzucić raz rozpoczętej książki i zawsze obawiam się, że w razie gdyby mi się nie spodobało, będę się męczyć przez 600-700 stron. Na początek znajomości z autorką wybrałam więc coś cieńszego i skierowanego do młodszego czytelnika.

Jest XV wiek. Nastoletni Luca – nowicjusz – zostaje wybrany przez samego papieża Mikołaja V do przeprowadzenia ważnych misji w terenie. Chłopak wyrusza w towarzystwie skryby oraz służącego i wiernego przyjaciela. Nie zna celu swojej podróży i o jej kolejnych etapach dowiaduje się z listów od swoich przełożonych.

Równolegle śledzimy dramat jego rówieśnicy – Izoldy. Dziewczyna jest córką bogatego rycerza i księcia, przez ojca traktowana jest na równi ze swoim bratem – ojciec daje jej dużo wolności. Niestety, śmierć ojca kładzie kres tej sielance. Zgodnie z  jego ostatnią wolą dziewczyna trafia do klasztoru i zostaje ksienią. Brat Izoldy przejmuje wszystkie rodzinne dobra.

Od momentu wstąpienia Izoldy do klasztoru, zaczynają się tam dziać różne niesamowite rzeczy. Siostry lunatykują, w amoku próbują ucieczki, na ich dłoniach pojawiają się stygmaty. Siostry podejrzewają, że niepokojące wydarzenia związane są z niedoświadczeniem młodej ksieni oraz faktem, że wstąpiła do klasztoru nie mając powołania. Luca i jego towarzysze przybywają na miejsce, żeby zbadać sprawę i oddzielić czyny ludzkie od czarnej magii i interwencji szatana.

Nie jest to jedyna sprawa „kryminalna”, którą w tej powieści (podobno pierwszej z dłuższego cyklu) rozwiązuje młody bohater-inkwizytor. Zaliczyłabym ją do czytadeł, bo czyta się to wszystko dobrze, lekko, przyjemnie i z dużym zainteresowaniem. To typowa książka przygodowa, nie jest to ani paranormal, ani urban fantasy. Brak w niej wampirów (hura!), a wszystkie zagadki udaje się wyjaśnić w sposób logiczny. Akcja powieści toczy się w XV wieku, ale historii w książce mamy tyle co nic, więc jeśli ktoś nastawia się na to, że P. Gregory napisała powieść historyczną dla młodzieży, może się okrutnie rozczarować. Na pewno jednak nie zawiodą się ci, którzy szukają rozrywki, ciekawych przygód, szybkiej akcji i oryginalnych bohaterów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *