Odwet, Kristina Ohlsson

Prószyński S-ka, 2011

Liczba stron: 398

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Kristiny Ohlsson. Po przeczytaniu „Odwetu” zapragnęłam od razu zapoznać się z wydaną rok temu powieścią „Niechciane”, ponieważ Ohlsson pisze tak, jak przystało na Szwedkę – zajmująco, intrygująco, z zaangażowaniem.

Śledztwo w sprawie wyjaśnienia śmierci starszego małżeństwa otrzymuje specjalnie wyselekcjonowana grupa policjantów, wspierana przez jednego cywilnego konsultanta – aktualnie w ostatnim trymestrze ciąży. Dochodzenie na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowane – wszystko wskazuje na to, że pastor otrzymawszy wiadomość o śmierci córki, zabija żonę i sam popełnia samobójstwo. Zostawia list pożegnalny. Jednak, gdy okazuje się, że pastor od dawna zaangażowany był w pomoc nielegalnym emigrantom oraz, że otrzymywał w ostatnim czasie pogróżki od skrajnie prawicowej grupy, śledztwo nabiera tempa i zostaje skierowane na inny tor. Pojawia się także mnóstwo nieścisłości oraz kolejnych tropów.

Autorka w barwny sposób przedstawia relacje panujące w grupie dochodzeniowej oraz prywatne życie niektórych policjantów, którzy oprócz stresującej pracy mają nierzadko skomplikowane relacje z najbliższymi. Najwięcej miejsca poświęca się Fredrice, która źle znosi ciążę, a jej związek z żonatym mężczyzną kładzie się cieniem na jej wyobrażeniach przyszłości.

Problem nielegalnych emigrantów przybywających do Szwecji z krajów arabskich oraz stosunek społeczeństwa do przybyszów jest tematem często poruszanym w literaturze szwedzkiej. Tym razem autorka pokazuje także jak wielkie nadzieje mają emigranci i jak bardzo bywają rozczarowani rzeczywistością – brakiem przychylności ze strony władz, brakiem zgody na legalny pobyt i warunkami, w jakich przychodzi im egzystować. Książka przybliża także sylwetki tych, którzy czerpią zyski z nielegalnej działalności polegającej na sprowadzaniu uchodźców do Szwecji.

„Odwet” to bardzo dobra książka kryminalna o szerokiej podbudowie o charakterze społeczno-psychologicznym. Wielowątkowość i stopień skomplikowania wątku kryminalnego zadowoli wybrednych czytelników, a początkujących w tym typie literatury zapewne zachęci do dalszej eksploracji tematu skandynawskiego kryminału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *