Ona, Monika Gomółka

ona

Rozpisani.pl

Liczba stron: 128

Zwykle wystrzegam się książek z self-publishingu. Jednak niektórzy autorzy są bardzo przekonujący i uroczy i dla nich łamię swoją zasadę. Tak było w przypadku powieści „Ona”, którą przyjęłam do recenzji licząc na trzymający w napięciu thriller.

Bohaterka tej książki ucieka z oddziału szpitalnego. Z początku nie wiemy, dlaczego się na nim znalazła, nie wiemy też, w jakim celu wyrusza w podróż i po co przeszukuje nieznane sobie domy. Zagadka jednak szybko zostaje rozwiązana – pacjentka była wcześniej zaangażowana w projekt medyczny i przyczyniła się do wynalezienia szczepionki przeciw AIDS. Tuż przed wprowadzeniem leku na rynek trafiła do szpitala, a jej szef i najbliższy współpracownik zaginął. Teraz kobieta znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie, bo zna wiele tajemnic koncernu. Jednostka przeciw systemowi. Ona uczciwa i pragnąca, by jej praca nie została wypaczona, oni skorumpowani, chciwi, nieetyczni, wpływowi i zdeterminowani, a do tego dysponujący praktycznie nieograniczonymi środkami. To nierówna walka o wysoką stawkę.

Jak wynika z powyższego streszczenia książka oparta jest na dość ogranym schemacie, choć w tej wersji, z racji niewielkiej objętości, jest on mocno przycięty. Przez większość czasu miałam wrażenie, że czytam szkic powieści, a nie ukończoną książkę. Jeszcze drugie tyle treści, czyli bardziej rozbudowane wątki, plus dobry redaktor i byłaby satysfakcja z lektury. W tej formie niestety nie jest najlepiej. Postacie nie mają żadnej głębi, są schematyczne i płaskie. Akcja niezbyt wciągająca i rwana, ale to w pewnym sensie skutek tego, że nie byłam w stanie wczuć się w sytuację bohaterki, ponieważ praktycznie jej nie znałam i nie wiedziałam, co nią kieruje. Te nieliczne fakty o niej, które przyswoiłam, niewiele mówiły o jej motywacjach, a sporo o jej wewnętrznym rozedrganiu.

Przykro mi to pisać, ale niestety nie zachwyciłam się tą powieścią, zbyt wiele elementów wydało mi się niedopracowanych i schematycznych. Szkoda, bo naprawdę chciałam sprawić autorce przyjemność miłą recenzją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *