Opowiadania zimowe, Olga Tokarczuk (audiobook)

3kropek Audio Publishing, 2004

Czas nagrania: 1 godz. 14 min. Czyta autorka.

Na płycie znajdują się trzy opowiadania wybrane z tomu „Gra na wielu bębenkach.” Łączy je czas akcji – zima, okolice Bożego Narodzenia. Dzieli znacznie więcej.

„Żurek” to opowieść o poszukiwaniu ojca. O niewielkiej przygranicznej wsi oraz nieodgadnionych ścieżkach ludzkich dusz. Zaskakujące i dość mroczne. Słuchając go zastanawiałam się nad możliwymi rozwiązaniami i zakończeniami.

„Profesor Andrews w Warszawie” to mój faworyt. Anglik przyjeżdża do Warszawy na serię wykładów. Nie zna języka, miasta, nie ma praktycznie żadnych kontaktów do polskich współpracowników. Pomaga mu Gosia, która ma zająć się organizacją wszystkich spraw i spotkań. Jednakże kontakt z nią niespodziewanie się urywa, a Andrews zostaje sam w tym egzotycznym kraju, w którym na ulicach miasta zabijane są karpie.

„Bardo. Szopka” zaczyna się jak nota biograficzna szopki w Bardzie (szopki, której nie było i która została wymyślona na potrzeby tego opowiadania). Stopniowo historia szopki zmienia się w opis życia jej opiekunki. Tragiczna losy jednaj i drugiej trudno wyrzucić w pamięci.

Nigdy nie czytałam opowiadań Olgi Tokarczuk i jestem zaskoczona tym, że wszystkie były tak dobre. Mimo niewielkiej objętości skrywają w sobie ogromny potencjał i historie, opowiedziane w sposób zapadający w serce. Tokarczuk nie używa wielu słów, unika górnolotnych określeń, swoimi bohaterami czyni zwykłych ludzi, którzy nie pragną się wyróżniać i odpowiada im status „zwykłego człowieka.” Autorka potrafi wydobyć z nich „niezwykłość”, oryginalność.

Piękna lektura, polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *