Ostatnia bitwa templariusza, Arturo Perez-Reverte

 
„Czy nigdy nie czuł się ksiądz jak pionek szachowy, zapomniany w rogu szachownicy, który słyszy, że za jego plecami dogasa bitwa, a on próbuje ustalić, czy został jeszcze król, któremu nadal można by służyć?” A. Perez-Reverte

Lorenzo Quart duchowny podległy wydziałowi spraw specjalnych w Rzymie wyjeżdża do Sewilli, by zbadać tam zamieszanie wokół starego kościoła Matki Boskiej Płaczącej. Rzym zaczyna interesować się tą mało znaczącą parafią na obrzeżach Europy po tym jak haker komputerowy pozostawia w komputerze papieża informację, która nakierowuje oczy zwierzchników kościoła na dziwne okoliczności związane ze starą zrujnowaną świątynią.

Na przestrzeni kilku tygodni w kościele giną dwie osoby. Mimo tego, że policja zakwalifikowała śmierć tych osób jako nieszczęśliwe wypadki, Quart wątpi w taki przebieg wydarzeń. Duchowny zastaje na miejscu dwa fronty – zwolenników pozostawienia kościoła oraz osoby zainteresowane jego wyburzeniem i sprzedażą gruntu pod zabudowę. Quart metodycznie bada za i przeciw każdej z opcji, poznaje ludzi orędowników dwóch idei, zastanawia się kto z nich jest w stanie posunąć się do morderstwa w obronie swojej sprawy, a kto z nich posiada niezbędne umiejętności by obejść systemy zabezpieczeń w watykańskich komputerach.

Duchowny przeżywa zafascynowanie księżną Macareną, zwolenniczką pozostawienia kościoła i tym samym wierną parafianką miejscowego księdza. Jak się okazuje wojna w sprawie kościoła, którą wydała Macarena to także jej osobista bitwa – po drugiej stronie barykady stoi jej były mąż. Wyburzenie kościoła i sprzedaż gruntu to dla tego biznesmena być albo nie być na stanowisku kierownika banku.

Akcja toczy się powoli, kilka razy miałam ochotę odłożyć książkę, ale wciąż do niej powracałam. W czytaniu ostatecznie pomogło mi przewartościowanie powieści z kategorii kryminału, którego się spodziewałam, do kategorii książek o życiu. Okazało się bowiem, że nie jest istotne kto zabija, ale w jakiej sprawie to czyni. To książka o poszukiwaniu celu w życiu, o tym, że warto się zmieniać. To powieść o przemianie cynika w człowieka pełnego wiary w ludzi i w dobro płynące z pozoru nieistotnych rzeczy i zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *