Pan Przypadek i fioletowoskórzy, Jacek Getner

Jacek Getner pan przypadek i fioletowoskorzyWydawnictwo Zakładka, 2015

Liczba stron: 246

To już czwarty to serii o prywatnym detektywie Jacku Przypadku. Przypadek nie ma licencji, nawet się o nią nie stara. Ma za to wpływowych znajomych, dobrą reputację w pewnych kręgach i fatalną w środowisku celebrytów, niektórych dziennikarzy i osób pragnących ukryć swoje machlojki. Wielbią go natomiast zwykli obywatele, ufają nawet bezdomni. W tym tomie Przypadek przygląda się kilku podejrzanym zdarzeniom rozgrywającym w środowisku osób bezdomnych.

Książka składa się z trzech opowiadań. Pierwsze z nich dotyczy zaginięcia Old Spejs – bezdomnej, która marzyła o zmianie swojego życia i wyrwaniu się z biedy i nędzy. Miała nawet plan, jak tego dokonać. Czy jej zniknięcie związane jest z działaniem przestępczym? A może Old Spejs rzeczywiście zmieniła się nie do poznania i żyje tak, jak chciała? Rozwiązanie tej zagadki jest naprawdę zaskakujące. Kolejna sprawa, w którą angażuje się Przypadek związana jest z zuchwałą kradzieżą… wózka załadowanego makulaturą i starym żelastwem. A najzabawniejsze w niej jest to, że do Przypadka zgłasza się wielu bezdomnych, którzy przyznają się do dokonania przestępstwa. O co im chodzi? Sprawa ma drugie dno, w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze. W ostatnim opowiadaniu bezdomni wstawiają się za swoim ulubionym właścicielem skupu metali, który musiał zamknąć działalność ze względu na protesty organizacji ekologicznej, która na terenach przyległych odkryła populację rzadkich owadów. Przypadek na prośbę znanego dewelopera próbuje dociec, czym naprawdę kierują się ekolodzy.

Wszystkie trzy opisane w książce zagadki detektywistyczno-kryminalne charakteryzują się dość wysokim stopniem komplikacji, zatem ich rozwiązanie nie będzie łatwe bez wiedzy i intuicji Przypadka. Poruszanie się w gąszczu niejednokrotnie sprzecznych informacji, dziwnych zdarzeń i wśród upadłych autorytetów przerasta możliwości zwykłego policjanta Łosia, który jak ognia obawia się kolejnych pomysłów Przypadka. Tym bardziej, że osiągnięcia detektywa stawiają policję w złym świetle i sprowadzają na Łosia falę krytyki ze strony przełożonych.

Jak zwykle, książkę czyta się je świetnie, ponieważ odzwierciedla świat, jaki nas otacza. Autor jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Stąd nie brakuje w książce czyścicieli kamienic, manipulujących informacją dziennikarzy, deweloperów z głową do interesów i cwanych bezdomnych, którzy bezbłędnie wyczuwających każdy interes. Polecam, jeśli szukacie typowo rozrywkowej pozycji książkowej.

Jacek Getner – cykl z Panem Przypadkiem

  1. Pan Przypadek i trzynastka
  2. Pan Przypadek i celebryci
  3. Pan Przypadek i korpoludki
  4. Pan Przypadek i fioletowoskórzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *