Patka i Pepe. Aventura Brasileira, Aga Szczepańska

patka i pepe aventura brasileira aga szczepańskaStudio Moema, 2015

Liczba stron: 176

Przeczytałam wszystkie poprzednie części przygód Patki i Pepe i jest to jedna z moich ulubionych serii książek kryminalno-przygodowych dla młodszych czytelników. W czwartej odsłonie dzieci wyjeżdżają do Brazylii, gdzie towarzyszą wujkowi Wężowskiemu podczas delegacji.

Dla Patki jest to powrót do kraju dzieciństwa, Pepe jest po raz pierwszy w Brazylii – oboje są zachwyceni przyrodą tego kraju. Mają jednak całkowity zakaz oddalania się od hotelu, co mocno ogranicza ich możliwości. Patkę jak zwykle nosi, chciałaby natknąć się na jakąś kryminalną aferę. Spokojniejszy od niej Piotrek ma dość przestępców i niebezpiecznych sytuacji – marzy o beztroskim wypoczynku. Dlatego też ukrywa przed koleżanką to, co go zaniepokoiło. Od pierwszego dnia prześladuje go miejscowy chłopak, Pepe nie wie, o co mu chodzi i dlaczego wciąż go śledzi. Najbardziej zaskakuje go, gdy nieznajomy zaczyna obdarowywać go drogimi gadżetami. Patka natomiast emocjonuje się dziwną posępną rodziną z dwiema córkami – wszyscy wyglądają tak jakby dotknęła ich jakaś wielka tragedia.

Odniosłam wrażenie, że w tym tomie zagadka kryminalna została odsunięta na bok, niby coś się dzieje, ale tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi, dopóki nie dotrzemy do wielkiego finału. Tym razem, zgodnie z tytułem, ważna jest przygoda w Brazylii. Podczas podróży dzieci zwiedzają Rio oraz inne zakątki tego malowniczego kraju – pływają w morzu, bawią się podczas wieczornych tańców na plaży, Pepe surfuje, Patka gubi się podczas zwiedzania i trafia do magicznego ogrodu pełnego pszczół, poznaje też przedziwną dziewczynkę, za którą latają egzotyczne ptaki. Autorka odeszła od konwencji dodając wątki baśniowo-magiczne podkreślające tajemniczość miejsca, w którym rozgrywa się akcja książki.

„Aventura Brasileira” ma nie tylko walory rozrywkowe, to również książka o innej kulturze przedstawiająca ważne miejsca w Brazylii, która pokazuje, że jest to kraj kontrastów, gdzie piękno przyrody idzie w parze z niebezpieczeństwami czyhającymi w wielkich miastach. Dobra wakacyjna lektura dla Waszych dzieci.

O poprzednich trzech tomach pisałam TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *