Patka i Pepe, Aga Szczepańska – 3 zagadki

Studio Moema, 2013

Liczba stron: 127

Tytuł nie pozostawia wątpliwości – będzie zagadka do rozwiązania. Zanim to nastąpi poznajemy Patkę (Patrycję), która przyjeżdża z rodzicami na narty do górskiej miejscowości. W pensjonacie poznaje swojego rówieśnika, Pepe. Dzieci szybko łapią ze sobą kontakt. Patka jest bardziej żywiołowa, działa pod wpływem impulsu, wszędzie jej pełno, ma bogatą wyobraźnię i tysiąc pomysłów na minutę. Pepe, czyli Piotrek, jest spokojniejszy, nie ekscytuje się tak łatwo i do wszystkiego podchodzi w sposób naukowy. Informacje sprawdza na ajfonie, z którym nigdy się nie rozstaje. Pętając się po pensjonacie Patka wpada na trop zagadki kryminalnej. W jednym z pokojów przebywa niezidentyfikowany potwór, któremu wszyscy pracownicy dość niechętnie usługują. To trzeba wyjaśnić! Trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Studio Moema, 2013

Liczba stron: 159

Rodzice Patki i Pepe zaprzyjaźniają się. W związku z tym, że mieszkają daleko od siebie, postanawiają spędzić razem wakacje letnie. Obie rodziny wyruszają swoimi samochodami na wczasy w Chorwacji. Patka, powraca do kraju, w którym spędziła kilka lat życia, znajomość języka chorwackiego bardzo przydaje się podczas rozwiązywania kolejnej zagadki kryminalnej.

Meduza i jej dwaj bliźniaczo podobni do siebie ochroniarze wpadają Patce w oko już na samym początku wakacji. Kobieta zostaje tak nazwana przez dzieci przez dziwną fryzurę i odpychające usposobienie. Z podsłuchanej rozmowy dowiadują się, że szajka podejrzanej kobiety chce coś ukraść. Nie wiedzą o co, chodzi, lecz wykorzystują każdy moment niepoświęcony plażowaniu, by pokręcić się wokół potencjalnych przestępców. Przeżywają bardzo niebezpieczne przygody i tylko dzięki kotu (tak, kotu) udaje im się wyjść cało z opresji, jednocześnie rozwiązując zagadkę i zostając lokalnymi bohaterami.

Studio Moema, 2014

Liczba stron: 175

Drugi miesiąc wakacji dzieci spędzają w Gdańsku, w mieszkaniu państwa Wężowskich, rodziców Pepe. Ekskluzywne osiedle, na którym mieszka Pepe, od razu wydaje się dziewczynce trochę dziwne. Ogrodnikiem jest stary, niemówiący po polsku, Chińczyk, po sąsiedzku mieszka ciocia Lotta – starsza pani pochodzenia szwedzkiego, na dole natomiast grupa młodych muzyków. Pepe potwierdza przypuszczenia Patki, wyznając, że ciocia Lotta skarży się na odwiedzające ją nocą duchy. Pepe dość niechętnie dzieli się z żywiołową Patką swoimi podejrzeniami. Wie, że ta nie odpuści dopóki nie dowie się w czym rzecz. Okazuje się, że zagadka wieżowca związana jest nie tylko z duchami, lecz również z pobytem Lotty w Szanghaju.

Moja opinia o całej serii:


Książki o Patce i Pepe przeznaczone są dla dzieci z pierwszych klas podstawówki, którym w czytaniu pomoże ktoś starszy, lub starszych, którzy sami przeczytają przygody swoich rówieśników. Książki napisane są przystępnym językiem, trudniejsze dla dzieci słowa wyjaśnione zostały w przypisach. Perypetie Patki i Pepe na pewno spodobają się większości czytelników, udowadniają bowiem, że przygodę można przeżyć w dowolnym miejscu, wystarczy, że jest się ciekawym świata, dociekliwym i ma się oczy szeroko otwarte.

Bardzo podoba mi się szata graficzna tej serii. Ilustracje – czarno-białe plansze – wykonała Marsija i Sylwia Lenart (która współpracowała przy Tajemnicy Meduzy). Gdybym była dzieckiem, które dostaje tak ilustrowaną książkę, cieszyłabym się, że zostałam potraktowana jak osoba dorosła, która potrafi samodzielnie przeczytać i zrozumieć „poważną” książkę.

Sama przeczytałam wszystkie części z dużym zainteresowaniem i bez irytacji. Zwykle irytacją reaguję na moralizatorstwo, nachalne pouczanie, traktowanie dzieci jak półgłówków, które nie potrafią wyciągać wniosków oraz nadmiernie wygładzone słownictwo naszpikowane zdrobnieniami. Tego tutaj nie ma. Cykl o Patce i Pepe jest inteligentny, wciągający, w sam raz dla Was i Waszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *