Pod gwiazdami smoka, Maureen Jennings

Oficynka, 2011

Liczba stron: 267

Druga część serii o Detektywie Murdochu potwierdza moją dobrą opinię o książkach Maureen Jennings. „Pod gwiazdami smoka” ponownie przenosi nas do Toronto końcówki dziewiętnastego wieku. Tym razem akcja powieści obejmuje miesiące letnie. Niezmiennie jednak pokazuje życie mieszkańców Toronto wywodzących się z klasy najuboższej, średniej (przede wszystkim policjantów) oraz ludzi zamożnych, otoczonych służbą.

W zapuszczonym domu zostają znalezione zwłoki starszej kobiety – Dolly Shaw. W pierwszej chwili Murdoch podejrzewa nieszczęśliwy wypadek, kobieta w chwili śmierci była pijana. Sekcja przeprowadzona przez doktor Ogden, jedną z pierwszych kobiet, które ukończyły wydział lekarski na uniwersytecie, wskazuje uduszenie jako przyczynę śmierci Dolly.

Murdoch musi poznać przeszłość Dolly, ponieważ wiele wskazuje na to, że kobieta próbowała kogoś szantażować. Gdy okazuje się, że w przeszłości była akuszerką, a dodatkowo zajmowała się pomocą w „pozbywaniu problemu”, można się domyślić, że postanowiła swoją wiedzę wykorzystać do zdobycia pieniędzy. Teraz Murdoch musi odnaleźć osobę, której reputację chciała zniszczyć Dolly. Nie będzie to proste zadanie, ponieważ kobiety, które przesłuchuje detektyw, choć wywodzą się z różnych sfer, są wyśmienitymi aktorkami i w każdej sytuacji zachowują zimną krew.

Autorka przedstawia przekonywujący obraz wiktoriańskiego Toronto oraz problemów z jakimi musiała zmagać się policja – począwszy od humorzastego i raczej niedouczonego przełożonego, po kłopoty z transportem, czy biegłymi. Sam Murdoch wydaje się być osobą nowoczesną – jeździ na rowerze, chętnie posługuje się wiedzą i umiejętnościami ekspertów, na przykład zleca analizy farmaceucie. Ponadto za wszelką cenę dąży do wyjaśnienia sprawy, a nie odłożenia jej ad acta, czy też oskarżenia osoby, na którą padają podejrzenia większości. Oczywiście detektyw nie jest wszechwładny, ma ograniczone możliwości finansowe i czasowe, a także niewielu współpracowników nadających się do pracy śledczej. Na szczęście, rekompensuje to sobie przytomnym umysłem i umiejętnością kojarzenia faktów.

Lektura książek z serii o Detektywie Murdochu to dla mnie przyjemność i dobra rozrywka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *