Podaruj (sobie) ebooka na święta

Wszystko już upieczone, ugotowane, wysprzątane? Super! Jesteś gotowa na święta. Ale czy pamiętałaś o prezencie dla siebie? Czy w szale przygotowań pomyślałaś o tym, że wraz ze świętami przyjdzie upragniony spokój i chwila na lekturę? Jeśli nie, nic straconego! Ebooka na Virtualo kupisz nawet w święta. Poniżej kilka nieoczywistych książek, które być może sprawią, że spojrzysz na swój ulubiony gatunek literacki z nieco innej perspektywy.

Lubisz kryminały? Przeczytaj książkę na faktach i przekonaj się, że rzeczywistość czasami jest bardziej skomplikowana i okrutna niż fikcja literacka.

M jak morderca

Przemysław Semczuk napisał książkę o nastoletnim seryjnym mordercy, który w latach 60. terroryzował Kraków dopuszczając się potwornych zbrodni. Autor dociera do świadków zdarzeń i przedstawia wiarygodną charakterystykę sprawcy w oparciu o dostępne źródła oraz akta sądowe. Mrożąca krew w żyłach historia, której nie dorównuje większość powieści fabularnych.

Lubisz romanse i powieści z happy endem? Sięgnij po książkę, która pozostawia po sobie uczucie ciepła i spełnienia, choć sięga znacznie głębiej w psychikę bohaterów niż typowa powieść obyczajowa.

Czekaj, mrugaj

Gunnhild Oyehaug pisze o wszystkim, co w życiu ważne – miłości, ambicji, samotności. Autorka pokazuje swoich bohaterów niczym reżyser filmu – w krótkich, wyrazistych scenach, z których z biegiem czasu układa się szersza historia. Historia o poszukiwaniu siebie, swojej drogi, swojej drugiej połowy. Chwilami dobitna, w ogólnym rozrachunku ciepła i pozostawiająca w czytelniku uczucie czułości dla bohaterów.

Często sięgasz po literaturę faktu? Przeczytaj coś, co jest jednocześnie literaturą faktu, jak i literaturą piękną.

Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki

To jedna z najbardziej osobistych książek Jarosława Mikołajewskiego – książka, w której przyznaje się do dręczącej go latami obsesji na punkcie poetki, która zginęła w latach 40. z rąk hitlerowców. Z jednej strony jest to książka reporterska, w której autor próbuje odtworzyć losy Ginczanki podczas II wojny światowej, znaleźć jej ślady i miejsca, w których bywała, dotrzeć do osób, które ją znały i podjąć próbę zrozumienia jej charakteru. Z drugiej strony mamy opis zmagań z materią, ponieważ autor pokazuje, jaką drogę musiał przemierzyć, by zbliżyć się do swojej „muzy”.

Lubisz literaturę historyczną? A może z okazji świat spróbujesz przeczytać o historii w nieco lżejszym wydaniu?

Wojenna korona

Elżbieta Cherezińska w tej serii opisującej początki polskiej państwowości łączy twarde fakty z elementami fantastyki, wątkami obyczajowymi i humorem, przez co jej powieści trafiają do tych, którzy zwykle stronią od książek historycznych. „Wojenna korona” to czwarta część serii Odrodzone królestwo, opowiada o rządach Władysława Łokietka. Być może zechcesz sięgnąć po cały cykl. Naprawdę warto, tym bardziej, że dzięki objętości tych powieści będziesz mieć co czytać jeszcze przez cały styczeń.

A może po prostu chcesz przeczytać coś pokrzepiającego? Niezbyt wymagającego, ale nie grafomańskiego? Poruszającego, ale też zabawnego? To super, bo mam na myśli świetną książkę, a nawet dwie!

O, matko!

Psiakość!

Alejandro Palomas w dwóch książkach pisze o pozornie prostych, a tak naprawdę skomplikowanych relacjach we współczesnej hiszpańskiej rodzinie. Bohaterami są stara, schorowana matka, jej trójka dzieci oraz psy. Każdy coś próbuje ukryć, każdy dręczony jest przez demony, każdy robi dobrą minę do złej gry. Jednak udawanie nie jest tak proste pod czujnym okiem pozornie naiwnej matki. Prędzej czy później trzeba zmierzyć się z rzeczywistością. Jak to w życiu mamy śmiech i zadumę. I dużo miłości dla zwierząt na dokładkę.

4 odpowiedzi na “Podaruj (sobie) ebooka na święta”

  1. Cześć,
    dzięki Tobie kupiłem „M jak morderca”, gdyż bardzo interesują mnie książki o tej tematyce i muszę powiedzieć, że nie zawiodłem się. O tej sprawie z Krakowa gdzieś, kiedyś usłyszałem i byłem ciekaw jak to wyglądało.

    Przy okazji serdecznie zapraszam Cię do zajrzenia czasem też na moją stronę, gdzie znajdziesz również recenzje ale to recenzje gier planszowych 🙂 RecenzjePlanszówek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *