Podróż na koniec świata, Henning Mankell

WAB, 2010

Liczba stron: 216

Joel wkracza w dorosłość. W roku, kiedy kończy piętnaście lat oraz szkołę, następuje seria zdarzeń, która definitywnie kończy dzieciństwo chłopca. Przede wszystkim udaje mu się wreszcie namówić ojca na wyjazd do Sztokholmu. Z pomocą przychodzi dawna przyjaciółka ojca Samuela, która w liście podaje aktualny adres zamieszkania matki Joela. Opuszczeni przez Jenny, Samuel oraz Joel, postanawają zrobić kobiecie niespodziankę i odszukać ją w Sztokholmie. Każdy z nich kieruje się inną motywacją.

Pierwszy na ślad matki wpada Joel i choć rozmowa się nie klei, tak wiele w nich bólu, wieloletnich wyrzutów sumienia i pretensji, to jednak oboje cieszą się ze wzajemnego odnalezienia. Samuel jednak wylewa z siebie cały żal w stosunku do Jenny, nie jest w stanie zrozumieć jak matka może porzucić kilkuletniego syna tylko dlatego, że nie odpowiada jej mieszkanie na dalekiej północy Szwecji.

Seria przykrych zdarzeń, ciężka choroba Samuela oraz definitywne odcięcie pępowiny łączącej ojca i syna doprowadzają Joela na pokład statku. Chłopiec zostaje przyjęty do załogi jako steward i rozpoczyna przygodę swojego życia, przygodę, która wiedzie go prostą drogą ku dorosłości.

Ta książka kończy cykl o Joelu. Jest najbardziej refleksyjna, przesycona tęsknotą za dorosłością, a jednocześnie pokazująca, iż dorosłość to także rozmaite problemy, brak ochrony ze strony rodziców i odpowiedzialność za samego siebie. Dorosłość wiąże się z rozstaniami, tęsknotą i wyborami, które wydają się nieodwracalne.

Cały cykl książek polecam bardzo gorąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *