Pół króla, Joe Abercrombie

pół krola joe aberbrombieRebis, 2015

Liczba stron: 400

Rzadko czytam fantastykę, ale jak już czytam to potrafię się nią zachwycić. „Pół króla”, chociaż według mojego odczucia, jest adresowana do młodszego czytelnika, okazała się książką lekką, ekscytującą i tak zajmującą, że z przykrością ją odkładałam, gdy wzywały mnie obowiązki.

Nastoletni książę Yarvi niespodziewanie zostaje królem. Jego ojciec i starszy brat giną w zasadzce, stawiając Yarviego w sytuacji bez wyjścia. Chłopiec nie pragnie władzy ani honorów, wie, że nie ma szacunku wśród poddanych, ponieważ urodził się ze zdeformowaną ręką, przez co nie może skutecznie władać bronią. Król słabeusz to coś, co przerasta ludzkie pojęcie, w związku z czym Yarvi od dawna przygotowywał się do objęcia funkcji Ministra – doradcy króla, człowieka obeznanego w ziołach, zaklęciach, potężnego dzięki rozumowi a nie sile mięśni. Teraz musi porzucić swoje plany. Pierwszą misją młodego pół-króla jest zemsta na tych, którzy zamordowali jego ojca. Okazuje się jednak, że niebezpieczeństwo czai się tuż za rogiem, Yarvi dostaje się do niewoli i trafia na statek kupiecki. To dopiero początek jego przygód na Morzu Drzazg.

Młody król musi szybko dojrzeć, przewartościować wszystko, co wie o życiu, dostosować się do warunków i szukać szansy na dotrzymanie złożonej przysięgi. Żeby przetrwać, wykorzystuje swoje poczucie humoru, spryt i cierpliwość. Chociaż momentami akcja bywa dość przewidywalna, to jednak ani przez chwilę nie jest nudna. Poza tym autor przygotował kilka niespodzianek, które wywracają wszystko do góry nogami.

Jest to taka książka z gatunku fantastyki, w której nie nadużywa się magii, walki rozstrzygane są za sprawą miecza a nie czarów. Wykreowany przez autora świat skupia się wokół rozległego Morza Drzazg, które można opłynąć wokół. Ląd podzielony jest na królestwa, których władcy rywalizują ze sobą o władzę i ziemie. Krainy, po których wędruje Yarvi, przypominają ziemskie krajobrazy – pokryte śniegiem tereny północy czy rozległe, puste stepy.

„Pół króla” to przygodowa książka o przyjaźni, niegodziwości, podstępie i wierności własnym zasadom. Doskonała dla młodzieży, ale i starsi, tacy jak ja, przeczytają ją z prawdziwą przyjemnością.

Książka jest pierwszą częścią trylogii.

2 myśli nt. „Pół króla, Joe Abercrombie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *