Polecam w Publio

baner_do_tekstu

Od dziś przez cały tydzień w księgarni internetowej Publio znajdziecie dziesięć polecanych przeze mnie książek dostępnych w atrakcyjnych cenach.

Proponuję Wam książki różnych gatunków, autorów polskich i zagranicznych, nowości i powieści, które premierę miały wiele lat temu. Starałam się, by w zestawieniu znalazła się również literatura faktu. Wszystkie poniższe tytuły zapadły mi w pamięć. Przygotujcie więc czytniki i siebie samych na mroczne i mocne wrażenia.

Miłego czytania!

Wszystkie zamieszczone zdjęcia są podlinkowane do promocji. Jeśli chcecie poznać moją pełną recenzję, w prawym górnym rogu tej strony znajdziecie wyszukiwarkę.


lotnisko w monachium

Lotnisko w Monachium – Greg Baxter

Bohaterowie tej powieści są jak atomy krążące po swojej orbicie, odbijają się od innych cząsteczek, lecz nie tworzą trwałych więzi. Stanowczo książka nie dla tych, którzy lubią w literaturze szybką akcję, dynamiczne dialogi i wolą „kawę na ławę”.


głosy pamano

Głosy Pamano – Jaume Cabre

Nie jest sztuką mówienie o ważnych kwestiach, sztuką jest mówienie w taki sposób, by przekazać istotę rzeczy i by dotrzeć do odbiorcy. Cabre nie moralizuje, nigdy nie mówi wprost, co jest dobre, a co złe, po prostu stawia czytelnika wobec problemu i angażuje go w pełni.


mała zagłada

Mała zagłada – Anna Janko

„Mała zagłada” jest próbą przełożenia drugiej wojny światowej na język sumienia. To wymagająca, pięknie napisana książka o haniebnych czynach. Jest oparta na przeciwieństwach: osobista i uniwersalna, wstrząsająca i intymna. Lektura obowiązkowa.


rzeczy iwaszkiewicz intymnie anna król

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie – Anna Król

To, co z biografią Jarosława Iwaszkiewicza zrobiła Anna Król, wymyka się jednak wszelkim schematom. W „Rzeczach” dostajemy klocki, z których składamy sobie portret pisarza. Dowolność interpretacji sprawia, że książka wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjna.


te chwile

Te chwile – Herbjorg Wassmo

„Te chwile” to książka o powolnym dojrzewaniu do bycia sobą, o zmiennych kolejach losu i odkrywaniu siły czerpanej z kobiecości. Wassmo unika łatwych ścieżek i dopowiedzeń. Składa powieść z tytułowych chwil, ale nigdy nie odkrywa wszystkich kart.


broad peak

Broad Peak. Niebo i piekło – Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński

Przybliża laikom dokonania polskich himalaistów w sposób przekrojowy, nie skupiając się jedynie na tragedii z 2013 roku. Autorzy wychodzą z założenia, że aby zrozumieć to, co się stało na Broad Peaku, należy mieć pojęcie o złożonych mechanizmach i siłach mających wpływ na ten sport.


trup-z-nottingham

Trup z Nottingham – Sasza Hady

To taki kryminał, w którym emocje związane z kolejnymi etapami sprawy kryminalnej splatają się z wartką narracją oraz zabawnymi dialogami. Diabelnie zabawnymi. Tak śmiesznymi, że czasami wybuchałam gromkim śmiechem.


grobowa cisza

Grobowa cisza – Arnaldur Indridason

Mroczny islandzki kryminał, w którym autor mistrzowsko stopniuje napięcie, łączy wątki z przeszłości z jak najbardziej współczesnymi problemami, oferuje przy tym bogatą, jak na powieść kryminalną, podbudowę psychologiczną.


ptaszyna

Ptaszyna – Dezso Kosztalanyi

Czy przystoi szanowanemu mężczyźnie wstydzić się brzydkiej i nieciekawej córki, która nie wyszła za mąż, a nawet nie miała żadnego poważnego kandydata do ręki? Kto z Was lubi po zamknięciu książki przetrawiać ją jeszcze w sobie, powinien koniecznie przeczytać „Ptaszynę.”


miasto ślepców

Miasto ślepców – Jose Saramago

Najbardziej znana powieść Jose Saramago może być odczytywana wprost jako fantastyczna opowieść o mieszkańcach anonimowego miasta dotkniętych upośledzającą chorobą. Można ją też interpretować jako przypowieść o tym, jak niewiele dzieli cywilizowanych ludzi od nieprzebierających w środkach dzikusów.


Dajcie znać, co sądzicie o moich propozycjach.

newsletter publio

7 odpowiedzi na “Polecam w Publio”

  1. Świetna akcja i bardzo miło Cię widzieć, dwie książki przeczytałam, do innych się wciąż przymierzałam, chyba więc czas to zmienić. Pozdrawiam serdecznie. Ta Ptaszyna mnie ciekawi ogromnie 🙂

  2. Poleciłaś naprawdę zacne tytuły. Nie czytałam „Ptaszyny”, „Grobowej ciszy”, „Broad Peak” i „Trupa” oraz „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”, więc jeszcze parę książek przede mną – intryguje mnie zwłaszcza książka Anny Król .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *