Północ w ogrodzie dobra i zła, John Berendt

Prószyński i S-ka, 1998

Liczba stron: 352

Savannah. Niewielkie miasto w stanie Georgia. Zamknięta społeczność, niewrażliwa na światowe trendy, skoncentrowana na sobie, złożona z wielu ekscentryków i indywidualności.

Przebywający tam przejazdem powieściopisarz ulega urokowi tego miejsca i postanawia wynająć dom w Savannah i spędzać w nim kilka miesięcy w roku. Wkrótce okazuje się, że więcej czasu spędza na południu niż w Nowym Jorku. Mieszkańcy oraz specyficzny klimat miejscowości wpływają na niego do tego stopnia, że postanawia napisać o nich książkę.

„Północ w ogrodzie dobra i zła” to kronika wydarzeń towarzyskich i wnikliwe charakterystyki lokalnych barwnych postaci, oraz sprawozdanie z procesu sądowego. Mieszkańcy Savannah wciąż podzieleni są na białych i czarnych – niedpouszczalne są związki mieszane, dzielnice zamieszkiwane przez kolorowych najemców znacznie tracą na wartości. Autor jednakże zaprzyjaźnia się z członkami obu społeczności i poświęca im tyle samo miejsca w powieści. Najbarwniejsze postaci to miejscowy milioner, który podejrzany jest o morderstwo swojego młodego kochanka, Chablis – czarnoskóra tancerka erotyczna, seksbomba, która walczy z naturą by zmienić się z mężczyzny w stuprocentową kobietę, Joe Odom, wciąż wpadający w tarapaty finansowe prawnik, który swoją popularność zawdzięcza otwartości, inteligencji, optymizmowi i umiejętności dostrzegania zalet każdej sytuacji.

Jak to się czyta? Zupełnie nieźle. Zachwycają fragmenty dotyczące nietuzinkowych postaci, wciągaja relacje z procesów sądowych, śmieszy wiara w magiczne moce i sposoby przyzywania pomocy ze świata zmarłych. Są też fragmenty mniej porywające, na przykład te dotyczące polityki mieszkaniowej. Nasuwa się refleksja, że każde miasto powinno zazdrościć Savannah takiego hołdu, jaki pisarz oddał jej w swojej powieści, bo nieczęsto się zdarza, by jedno miasto stanowiło oś fabuły całej sporych rozmiarów powieści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *