Pomiędzy, Anna Onichimowska

Agencja Edytorska Ezop, 2012

Liczba stron: 230

Wydawało mi się, że mam mały przesyt opowiadań. Do chwili aż sięgnęłam po niewielki i świetnie leżący w ręce tomik autorstwa Anny Onichimowskiej. Książka urzeka jeszcze przed „wgryzieniem” się w jej treść. Układ tekstu na stronie i oprawa graficzna sprawiają, że czyta się doskonale. A co z treścią?

Od razu w oczy rzucił mi się spis treści. Moim zdaniem bardzo wymowny, choć nie jestem pewna czy zamierzony był właśnie taki układ. Tom rozpoczyna się opowiadaniem „Kobieta i dziecko”, kończy natomiast opowiadaniem „Mężczyzna i kobieta”. Pomiędzy nimi cały spis rzeczy, zwierząt i zjawisk – Słonie, Dywan, Mech, Miasteczko. Jakby były one kamieniami milowymi w drodze kobiety do mężczyzny.

Anna Onichimowska koncentruje się na małych rzeczach. Zatrzymuje się nad człowiekiem i wnikliwie studiuje go przez krótki okres czasu. Nic nie umyka jej uwadze, ale w centrum jej zainteresowań znajduje się potrzeba bliskości oraz potrzeba chwilowego odizolowania się. Bliskość jej bohaterowie realizują na wiele często nietypowych sposobów. Czułością i atencją obdarzają olbrzymią dynię w ogrodzie, uczucia przelewają na przypadkowo poznane osoby, niedoszła ofiara funduje obiad napastnikowi, mężczyzna przygarnia małego chłopczyka, nieważne czy prawdziwego czy wyimaginowanego. Ucieczka od bliskości odbywa się na różne sposoby – zniknąć można na latającym dywanie czy też wyjeżdżając za granicę, żeby tam pasać owce.

Realizm miesza się z fantastyką, jednakże użycie elementów świata fantastycznego nie jest pójściem na łatwiznę. Autorka unika skrótów i uproszczeń. A to, o czym pisze zawsze ma jasny cel i sens. Małe przedmioty urastają do rangi symboli, znaleziony w lesie guzik zyskuje całą historię, a egzotyczna muszla znaleziona podczas wakacji, staje się płaszczyzną głębokiego porozumienia niemal obcych sobie ludzi.

Świetne są te opowiadania, każde z nich otwiera całkiem nowy świat i nowe możliwości. Choć krótkie, bo każde liczy sobie tylko kilka stron, to wymowne i niosące ze sobą wiele znaczeń, wiele przyjemności i tematów do rozmyślań. Koniecznie przeczytajcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *