Poradnik hodowcy aniołów, Grzegorz Kasdepke (audiobook)

Wydawnictwo Literackie, 2012

Czas nagrania: 1 godz. 31 min. Czyta Anna Dereszowska

Liczba stron: 120

Choć jestem duża, to lubię bajki. A jak jeszcze ktoś mi je czyta, to już w ogóle jestem zachwycona. Nic dziwnego, że sięgnęłam po audiobooka dla dzieci o intrygującym tytule: „Poradnik hodowcy aniołów.” Sama aniołów nie zamierzam hodować, ale nie zawadzi dowiedzieć się czegoś więcej o tym intrygującym hobby.

Dziesięcioletnia Marta mieszka z rodzicami, młodszym braciszkiem oraz ciocią na najwyższym piętrze wieżowca na warszawskiej Chomiczówce. Czuje się trochę samotna, rodziców i ciocię absorbuje jej braciszek, ojciec długo pracuje, mama wciąż chodzi przygaszona i zamyślona, a Marta jest pozostawiona sama sobie. Nic więc dziwnego w tym, że mimo zakazu udaje się na pobliskie ogrody działkowe, żeby z bliska zbadać pewną sprawę. Z balkonu wypatrzyła bowiem, że w jednym z ogródków znajduje się woliera, w której mieszkają anioły. Po drodze spotyka bardzo dziwnie wyglądającą starszą panią…

Wydawca porównuje tę książkę do „Koraliny” Neila Gaimana i ma w tym sporo racji. Z biegiem akcji książka robi się coraz straszniejsza, aż dochodzi do kulminacji, w której dzieje się mnóstwo zatrważających rzeczy – normalnie nie na moje nerwy.

Myliłby się ten, kto powiedziałby, że to tylko horror dla młodszych czytelników. Autor dyskretnie przemyca wątki i sprawy istotne dla dziesięciolatków – pozorne odrzucenie przez zajętych rodziców, ukryty alkoholizm dorosłych, napięte stosunki w domu, kłótliwość i rozdrażnienie starszych. Myślę, że warto po lekturze omówić z dziećmi pewne zasygnalizowane w książce sprawy i nie zostawiać niedopowiedzeń. Może z tego wyjść ciekawa rozmowa edukacyjna ze spragnionym uwagi dzieckiem. Warto!

O audiobooku:

Anna Dereszowska jak zwykle trochę za bardzo się ekscytuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *