Praga w starej fotografii. Album zdjęć Jerzego Woropińskiego

Praga_w_starej_fotografiiBosz, 2015

Liczba stron: 112

„Niełatwo jest opowiedzieć Pragę”. Właśnie te słowa otwierają wstęp napisany przez Elżbietę Wichrowską. Trudno się z nimi nie zgodzić.

Dzielnica, która nie ucierpiała podczas wojny, tak jak lewobrzeżna część miasta, przez chwilę rozkwitała, by wkrótce zostać niemal zapomnianą przez włodarzy. Czas zatrzymał się tam na długie lata. Jerzy Woropiński na jednym z kadrów utrwalił scenę, na której kilka starych kobiet przycupnęło na płytach chodnikowych ułożonych pod ścianą jakiegoś sklepu. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że odpoczywają przy budowie powstańczych barykad. Gdyby nie objawy nowoczesności lat siedemdziesiątych w postaci fiatów czy polonezów, można by pomyśleć, że z bram zniszczonych kamienic wyłonią się hitlerowcy. Z drugiej strony to właśnie na praskim Bazarze Różyckiego można było kupić nowoczesne, modne towary z zachodu. To tam był największy „salon mody” gdzie za kilka przeciętnych pensji można było kupić prawdziwe, markowe jeansy, czy sportowe buty z trzema paskami.

Ale Praga to też miejsce gdzie łatwo było stracić portfel, czy „kawałek zdrowia”, dlatego też nie była dzielnicą lubianą. Przez wielu uważana za gorszą. Woropiński zagłębił się w ten swoisty mikrokosmos ze swoim aparatem, utrwalając życie dzielnicy i jej mieszkańców. Pokazuje Pragę prawdziwą, bez upiększeń. Fotografuje stojącego na dachu gołębiarza czekającego na powrót ptaków, chłopaka strzelającego z procy, czy konne wozy jeżdżące po ulicach. Przedstawia nam te rejony, gdzie nikt o zdrowych zmysłach nie wyjąłby aparatu. To smutne zdjęcia i nie chodzi tu tylko o obdrapane, nieodnowione po wojnie budynki. Ten smutek bije z ludzi, przedwcześnie postarzałych, steranych, z życiorysem wypisanym na twarzach. Z ponad stu dwudziestu zdjęć tylko dwa ukazują uśmiechających się do obiektywu dorosłych ludzi.

Wykonanie tych fotografii kosztowało autora dużo pracy, dlatego cieszy, że nie pozostały one tylko w archiwum.

praga woropiński

fot. Jerzy Woropiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *