Prezenty Astona. Kamyki Astona, Lotta Geffenblad

prezenty astona Lotta GeffenbladEne Due Rabe, 2015

Liczba stron: 32

Aston wkrótce będzie miał urodziny. Cieszy go perspektywa prezentów. Aby rodzice pamiętali o jego święcie, przez cały poprzedzający tydzień pakuje w ozdobny papier potrzebne rzeczy codziennego użytku. Gdy wreszcie nadchodzi wyczekany dzień, chłopiec/piesek dostaje paczkę od cioci. Jest w niej latawiec. Ale niestety pogoda nie sprzyja puszczaniu latawca, więc Aston zadowala się na razie deszczułką, która służyła za usztywnienie paczki. Taka deseczka może przydać się do wielu zabaw. Do jakich? Przekonacie się czytając „Prezenty Astona”.

kamyki astona Lotta GeffenbladEne Due Rabe, 2010

Liczba stron: 28

Pewnego dnia, gdy Aston wraz z mamą wraca z zakupów, znajduje na ścieżce mokry, zimny, samotny kamyczek. Postanawia zabrać go do domu, żeby go ogrzać i wysuszyć. Następnego dnia robi się mroźno, Aston znajduje na ścieżce kamyk pokryty szronem – oczywiście musi go  zabrać ze sobą, żeby kamyk nie zamarzł. W taki oto sposób w domu robi się coraz ciaśniej, wszędzie leżą pudełeczka a w nich uratowane kamienie przykryte zrobionymi własnoręcznie przez Astona kołderkami.  Rodzice postanowiają, że coś muszą z tym zrobić. Co udało im się wymyślić? Odpowiedź na to znajduje się w książce.

Opowieści o Astonie skierowane są do dzieci w wielu przedszkolnym, które mogą utożsamiać się z bohaterem książeczek. Podobnie jak on umieją już wymyślać własne zabawy. Te najlepsze nic nie kosztują, bo potrzebne do nich rekwizyty znajdują się w każdym domu. Przedszkolaki uwielbiają również kolekcjonować przedmioty – muszelki, kasztany, kamyczki, guziki sprawiają im więcej radości niż wymyślne i drogie zabawki.

Tekst zajmuje niewiele miejsca, za to ilustracje obejmują całe strony i doskonale uzupełniają to, o czym mowa w bajce. Nie ma tu trudnych słów, opisane przygody mogłyby przydarzyć się każdemu dziecku, a zabawy Astona można spokojnie i bezpiecznie odtworzyć w każdym domu.  Bajki o chłopcu/piesku Astonie są ciepłe, sympatyczne, błyskotliwe. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *