Prime time, Liza Marklund

Czarna Owca, 2010

Liczba stron: 437

„Prime time” to kolejna część serii o Annice Bengtzon, która wpadła w moje ręce. Staram się wypożyczać kryminały z biblioteki, a te z Czernej Owcy są rozchwytywane, więc nie upieram się przy czytaniu w kolejności, bo sama autorka pisała te książki niechronologicznie. Poza tym nie ma potrzeby trzymać się kolejności, bo każda sprawa kryminalna zaczyna się i kończy w jednym tomie. W życiu prywatnym i zawodowym Anniki natomiast łatwo się rozeznać.

Annika jest dziennikarką piszącą do działu kryminalnego popołudniówki „Kvallspressen”. Łączy pracę zawodową z wychowaniem dwójki małych dzieci. Jej partner zaczyna mieć dość jej zaangażowania w pracę. Przeżywają poważny kryzys, kiedy Annika zostaje wezwana na dyżur i wysłana w teren, tuż przed planowanym rodzinnym wyjazdem na święto Sobótki.

Annika zamiast z rodziną jedzie z fotografem do zamku, na którego terenie doszło do morderstwa gwiazdy telewizyjnej. Ekipa kręcąca tam serię programów znalazła prezenterkę martwą w wozie transmisyjnym rano po hucznej i mocno zakrapianej imprezie na zakończenie zdjęć. Okazuje się, że wśród członków ekipy znajduje się najlepsza przyjaciółka reporterki – Anna. Szybko wychodzi na jaw, że mordercą musi być jedna z dwunastu osób, które spędziły noc w zamku. Czy zmieni to coś w stosunku Anniki do swojej przyjaciółki?

Bardzo wciągająca książka. Czyta się ją lotem błyskawicy. Można zaufać Lizie Marklund wtedy, gdy szukamy dobrej rozrywki, a gardzimy tym, co proponuje telewizja. Niewiele filmów bowiem jest tak ciekawych, jak akcja powieści tej autorki. W „Prime time” smaczku dodaje umiejscowienie morderstwa w odosobnionym miejscu i ograniczenie tym samym liczby podejrzanych. Niesnaski, zawiść, zepsucie pośród osób pracujących przy nagraniu programu są drugim elementem fabuły, który wydał mi się znamienny i wart wyróżnienia. Zachęcam do lektury, jeśli jeszcze nie znudziły się Wam skandynawskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *