Prosto z piekła, Alan Moore & Eddie Campbell

Timof i Cisi Wspólnicy, 2008

Liczba stron: 584

„Prosto z piekła” to historia Kuby Rozpruwacza opowiedziana na nowo, w oparciu o liczne źródła historyczne. Autorzy komiksu Moore i Campbell dokonali niezwykłego połączenia fascynującej i oryginalnie opowiedzianej historii z dokumentem historycznym. Poszczególne obrazki przedstawiają wiktoriański Londyn odwzorowany z wyjątkową precyzją. Plejada znanych postaci przewijających się przez strony tej opowieści przyprawia o zawrót głowy – od królowej Wiktorii aż po Oskara Wilde’a, którego wypowiedzi skrzą dowcipem i są tak wilde’owskie jak sam Wilde.

Autorzy opisują i ilustrują życie w Londynie pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku, kiedy Londyńczycy zostali postawieni w stan gotowości po serii okrutnych morderstw dokonanych na prostytutkach z Whitechapel. Zbrodnie te zelektryzowały cale społeczeństwo – po ulicach miasta krążyły niesamowite opowieści przypisujące morderstwa wielu mniej lub bardziej prawdopodobnym sprawcom. Mało kto jednak domyślał się kto stoi za śmiercią kobiet.

Nierozwiązana do tej pory zagadka Kuby Rozpruwacza podsyca wyobraźnię wielu twórców, w tym przypadku mamy dołączoną skrupulatną dokumentację dotyczącą osób, miejsc i hipotez postawionych przez autorów. Wyjaśnienia dotyczące akcji komiksu oraz poszczególnych scen zajmują kilkadziesiąt stron pod koniec książki. Zadziwia rozmach z jakim twórcy przystąpili do pracy nad tą książką. Warto jednak podkreślić, że dialogi, postacie oraz rysunki nadają całej opowieści dynamizmu i autentyczności, a czytelnik z rzadka tylko bywa przytłoczony nadmiarem informacji. Lektura tego komiksu była dla mnie niezapomnianą podróżą po Londynie czasów wiktoriańskich, podkreślającą jego schizofreniczną naturę oraz typową dla tych czasów fascynację spirytualizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *