Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk

olga tokarczuk prowadz swoj plug przez kosci umarlychWydawnictwo Literackie, 2009

Liczba stron: 315

Powieść stojąca na przecięciu literatury kryminalnej, obyczajowej i… ekologicznej, jeśli w ogóle wyodrębniono taki podgatunek.  W niektórych źródłach mówi się, że to thriller moralny. W każdym razie jest to powieść nietypowa dla twórczości Olgi Tokarczuk, choć oczywiście pojawiają się w niej wątki, które z łatwością odnajdziemy w innych książkach autorki.

Zimą Kotlina Kłodzka pustoszeje. Letnicy wyjeżdżają do swoich dobrze ogrzewanych mieszkań w mieście, obcy nie zapuszczają się w dzikie i trudno dostępne rejony. W okolicy, gdzie mieszka ekscentryczna Janina Duszejko, zamieszkałe są tylko dwa domy. Na domiar złego jeden z mieszkańców umiera zadławiwszy się kością niedawno upolowanej sarny. Wkrótce dochodzi do kolejnej śmierci. Ponownie ofiarą pada myśliwy. Pani Duszejko wraz z drugim sąsiadem znajdują się w samym środku skomplikowanej afery kryminalnej. Duszejko jest przekonana, że to zwierzęta biorą odwet na swoich oprawcach. Oczywiście, nie zjednuje zwolenników dla tej hipotezy, co najwyżej naraża się na kpiny.

Wątek kryminalny nie jest tu najważniejszy, choć bywa mocno intrygujący. Na pierwszy plan jednak wysuwają się rozważania z pogranicza etyki i ekologii. Autorka pyta o to, czy ludzie mają prawo stawiać się ponad innymi żywymi stworzeniami. Czy powinni uważać się za władców świata i dowolnie rozporządzać życiem zwierząt, podporządkowywać je swojej woli i wykorzystywać do własnych, niecnych celów. Bohaterka tej powieści radykalnie opowiada się za zrównaniem praw zwierząt z prawami ludzi i między innymi z tego powodu uważana jest za dziwaczkę w swoim środowisku. Jak zapewne pamiętacie, bardzo lubię książki o ekscentrykach, dziwakach, ludziach odrzucanych i niezrozumianych. Ta powieść ze swoją tematyką wpisuje się w moje zainteresowania. Jedyne, co mnie nieco irytowało, to częste odniesienia do astrologii, której nie uważam za naukę.

Niedługo będziemy mogli obejrzeć miniserial „Gorejący krzew” na podstawie tej książki w reżyserii Agnieszki Holland. Zanim to jednak nastąpi warto zapoznać się z powieścią Olgi Tokarczuk.

4 odpowiedzi na “Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk”

    1. Mnie polecasz? Już jestem po lekturze. Baaardzo mi się nie podobało. Recenzja kilka wpisów poniżej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *