Liczba stron: 88
W tym zbiorczym wydaniu znalazły się dwa zeszyty duetu Janusz & Gawronkiewicz o przygodach prywatnego detektywa Ottona i jego szczura Watsona. Otton to życiowy rozbitek, pijaczyna i niechluj, Watson wydaje się bardziej rozgarnięty i przewidujący, niestety jest szczurem, więc jego możliwości działania są ograniczone w pewnych kwestiach. W innych, sprawdza się świetnie.
W „Esencji”, która rozpoczyna się od pogrzebu Aptekarza, znanego naukowca, który zapisał się w historii wynalezieniem maszyny skraplającej treść książek i przekształcającej je w pitną esencję. Zaraz potem w dziwnych okolicznościach umiera więcej ludzi – cechą charakterystyczną wszystkich zgonów są szeroko otwarte oczy u zmarłych. Otto zostaje wynajęty przez pewnego mężczyznę, który stracił brata bliźniaka do odkrycia przyczyny jego śmierci. Podczas tego śledztwa uratuje życie tylko i wyłącznie dzięki swojej ograniczonej inteligencji!
W „Romantyzmie” dowiadujemy się, iż powstał rządowy program wskrzeszania dawnych symboli kultury. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że słowo „wskrzeszanie” zostało potraktowane dosłownie. Otto szlaja się trochę po Warszawie ze swoim sąsiadem, któremu bardzo na sercu leży komercjalizacja kultury oraz popularność wytworów grafomańskich i kiczowatych. Sąsiad nie spodziewa się, że wkrótce zostanie złożony na ołtarzu kultury wysokiej.
Oba komiksy poruszają tematykę rzadko spotykaną w tej formie – kulturę, literaturę oraz sens życia. Stawiają tezę, iż kultura niska i wysoka mogą ze sobą współegzystować, lecz nie zawsze ta pierwsza wychodzi nam na zdrowie. Z drugiej strony deprecjonowanie osiągnięć najnowszych pokoleń i stawianie na piedestale wieszczów narodowych, genialnych kompozytorów sprzed stuleci, może doprowadzić do sytuacji nad wyraz nieprzyjemnych.
Plansze są w żywych kolorach, rysunki szczegółowe, można na nich rozpoznać wiele charakterystycznych punktów Warszawy. Posłużenie się elementami fantastycznymi zanurzonymi we współczesnym mieście, dodaje historii autentyzmu i sprawia, że nie można rozważań w niej zawartych potraktować lekko. Tekst i rysunki są tu tak samo ważne. Komiks przez swoją tematykę, rozważania nad kondycją sztuki i sensem życia, skierowany jest do osób dorosłych.