Przemoc kobiet. Historia społecznego tabu, Christophe Regina

Świat Książki, 2013

Liczba stron: 345

Podtytuł książki „Historia społecznego tabu” sugeruje coś, z czym nie do końca się zgodzę – jakoby powszechnie sądzono, że kobiety nie są zdolne do przemocy. A przecież wystarczy włączyć TV lub otworzyć gazetę, by znaleźć mnóstwo przykładów zachowań nieakceptowanych społecznie, w których stroną agresywną była kobieta. Autor zakłada jednak, że społeczeństwo nie dostrzega przemocy kobiet, jako że na pierwszy plan wysuwa się przemoc w stosunku do nich.

Christophe Regina jest historykiem z wykształcenia, więc swoją tezę próbuje potwierdzić przy pomocy przykładów zaczerpniętych z historii. Sięga głęboko w przeszłość  – do postaci biblijnych oraz mitologicznych, przywołuje osobę Joanny D’Arc oraz bardziej współczesną zbrodniarkę zakopującą swoje ofiary na farmie. Nie ukrywam, że najciekawszą częścią książki były przykłady, lecz autor stanowczo zbyt rzadko po nie sięgnął fiksując się na udowadnianiu, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Zastanawiałam się czy rzeczywiście społeczeństwo francuskie skłonne jest do wypierania faktu, że kobiety bywają agresywne, czy też założenie przyjęte przez autora powstało na podstawie jego własnych obserwacji. Strasznie dużo miejsca zajmuje autorowi próba dowiedzenia, że istnieją mężowie, którzy padają ofiarą przemocy ze strony swoich żon. Wydawałoby się, że to oczywiste i że każdy z nas słyszał o podobnych przypadkach. Regina jednak zakłada, że jego czytelnik żyje w medialnej próżni i nic nie wie o świecie.

Na szczęście całość napisana jest językiem przystępnym i zaskakująco szybko się czyta. Niestety, końcówka książki potwornie rozczarowuje – autor uznał za stosowne zamieszczenie kilkudziesięciu ankiet przeprowadzonych przez siebie na temat stosunku do przemocy w ogóle i przemocy kobiet w szczególe. Nie chciało mi się ich czytać, tym bardziej, że wcześniej zostały przeanalizowane, a ich wyniki przedstawione w wykresach.

Nie wiem czy polecać Wam tę książkę – chyba tylko jako przykład tego jak można położyć temat. Jeśli chcecie przeczytać ciekawie napisaną książkę na podobny temat, sięgnijcie po „Polskie morderczynie” Katarzyny Bondy. „Przemoc kobiet” jest pierwszą książką z mojej ulubionej serii Sfery, która mnie rozczarowała. Ech…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.