Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek, Elliot Aronson

przygody rozi i chłopca o imieniu dziadek elliot aronsonCharaktery, 2012

Liczba stron: 42

Najbardziej znany psycholog społeczny Elliot Aronson napisał bajkę. W tworzeniu opowieści pomagała mu wnuczka Ruth, dla której pisanie z dziadkiem było formą terapii w trudnościach szkolnych. Bohaterowie tej bajki to dziewczynka o imieniu Rózia i chłopiec o imieniu Dziadek.

przygody rózi i chłopca o imieniu dziadek

Dzieci wędrują i trafiają w różne miejsca. Dziadek jest ostrożny, nieufny. Rózia otwarta i niestrachliwa. Gdy trafiają do domu starszej pani, Dziadek obawia się, że to Baba Jaga, która tylko czeka, żeby ich utuczyć i wsadzić do pieca. Rózia ufa ludziom.

Autor dokonuje przeglądu znanych baśni, ale patrzy na nie pod innym kątem. Zadaje przy tym pytanie jakie wnioski wysnuwamy z dziecięcych baśni. Gdzieś pomiędzy wersami widzimy pytanie czy umacniać w dzieciach nieufność w stosunku do obcych, czy też rozwijać w nich ciekawość świata? Czy podsycać strach przed nieznanym, czy zachęcać do poznawania tego, co niezbadane?

przygody rózi i chłopca o imieniu dziadek

Jako rodzicie wiemy, że musimy zachęcać dzieci do samodzielności, lecz również nauczyć ich czujności i ostrożności w niektórych sytuacjach. Nie jest to sprawa łatwa, lecz ta książeczka może nam i naszym dzieciom pomóc znaleźć złoty środek. Wartościowa, pięknie ilustrowana pozycja nie tylko dla dziadków, którzy chcieliby poczytać z wnukami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *