Psychopath, dr Katherine Ramsland

Kindle edition

Liczba stron: 69

Jeśli zastanowić się co mnie pokusiło żeby kupić tę książkę w wersji elektronicznej, to wynajdę kilka powodów: cena w Kindle Daily Deal, fakt, że przed nazwiskiem autorki znajduje się tytuł doktora oraz tytuł atrakcyjny dla czytelników kryminałów. Jeśli dodamy do tego opis, w którym mowa o analizie autentycznego przypadku, to sprawa będzie chyba całkowicie jasna.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o H. H. Holmesie – seryjnym mordercy grasującym w USA pod koniec XIX w. Autorka niniejszej publikacji opisuje wydarzenia, które przyczyniły się do ujęcia Holmesa, podającego się za lekarza oraz dochodzenie prawdy o tym człowieku, śledztwo i rozprawę sądową, podczas której zdołano doprowadzić do skazania aroganckiego psychopaty. Nie będę rozwodzić się nad metodami jego działania, powiem jednak, że sprawca zbudował hotel, wyposażony w komory śmierci, krematoria oraz sale tortur.

Autorka, która z wykształcenia jest neurologiem, próbuje dowieść, że nieprawdą jest to, co zakładano w XIX wieku, czyli, że wygląd determinuje pewne zachowania. Dodaje jednak, że współczesna technologia, w tym tomograf i rezonans magnetyczny mogą pomóc zdiagnozować odchylenia w stronę psychopatii.

Lektura była dość zajmująca, ale bardzo pobieżna. Rozumiem, że jej celem nie było analizowanie zbrodni Holmesa, jego zachowań, mataczenia oraz arogancji. Jednak spodziewałam się, że część poświęcona medycynie i neurologii będzie obszerniejsza, bardziej wnikliwa i naukowa. Niestety, publikacja jest bardzo amerykańska, w pejoratywnym znaczeniu tego słowa. Wewnątrz znajdziemy kilka obrazków – schematy mózgu, zdjęcia Holmesa, szkice wykonane podczas jego procesu oraz fragmenty ówczesnych gazet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *