Rasmus rycerz Białej Róży, Astrid Lindgren

Nasza Księgarnia, 1995

Liczba stron: 144

„Rasmus rycerz Białej Róży” zakończył serię książek o nastoletnim detektywie Kalle Blomkviscie. Tytułowy Rasmus jest pięciolatkiem, który wraz z ojcem wynajmuje jeden z domów w miasteczku, by tam w spokoju spędzić lato. Ojciec Rasmusa jest naukowcem, który stał się sławny za sprawą opracowania wzoru na lekki i nieprzepuszczalny metal, materiał ważny dla rozwoju techniki. Od momentu spotkania z Ewą-Lottą i jej przyjaciółmi mały Rasmus marzy o tym, by zostać członkiem bractwa Białej Róży.

Rycerze Białej Róży, czyli Kalle, Anders i Ewa-Lotta, powracając z nocnej wyprawy są świadkami porwania Rasmusa oraz jego taty. Nieustraszona Ewa-Lotta wykorzystując nieuwagę jednego z porywaczy wsiada do samochodu kidnaperów i razem ze wszystkimi zostaje wywieziona na wyspę, na której przestępcy próbują groźbą wymóc na naukowcu wydanie wzoru na przełomowy wynalazek. Dwaj pozostali członkowie Białej Róży działają w ukryciu.

Jest to bardzo dobra przygodowa książka, w której sporo się dzieje. Podobała mi się chyba najbardziej z całej serii. Momenty dramatyczne przerywane są przez mocno śmieszne odzywki bohaterów, akcja rozwija się szybko, młodzi ludzie z wrodzonym wdziękiem i sprytem przechytrzają dorosłych złoczyńców. Moje dziecko jednak ocenia ją słabiej, ponieważ nie spodobał mu się wzruszający finał całej afery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *