Rasmus rycerz Białej Róży, Astrid Lindgren

Nasza Księgarnia, 1995

Liczba stron: 144

„Rasmus rycerz Białej Róży” zakończył serię książek o nastoletnim detektywie Kalle Blomkviscie. Tytułowy Rasmus jest pięciolatkiem, który wraz z ojcem wynajmuje jeden z domów w miasteczku, by tam w spokoju spędzić lato. Ojciec Rasmusa jest naukowcem, który stał się sławny za sprawą opracowania wzoru na lekki i nieprzepuszczalny metal, materiał ważny dla rozwoju techniki. Od momentu spotkania z Ewą-Lottą i jej przyjaciółmi mały Rasmus marzy o tym, by zostać członkiem bractwa Białej Róży.

Rycerze Białej Róży, czyli Kalle, Anders i Ewa-Lotta, powracając z nocnej wyprawy są świadkami porwania Rasmusa oraz jego taty. Nieustraszona Ewa-Lotta wykorzystując nieuwagę jednego z porywaczy wsiada do samochodu kidnaperów i razem ze wszystkimi zostaje wywieziona na wyspę, na której przestępcy próbują groźbą wymóc na naukowcu wydanie wzoru na przełomowy wynalazek. Dwaj pozostali członkowie Białej Róży działają w ukryciu.

Jest to bardzo dobra przygodowa książka, w której sporo się dzieje. Podobała mi się chyba najbardziej z całej serii. Momenty dramatyczne przerywane są przez mocno śmieszne odzywki bohaterów, akcja rozwija się szybko, młodzi ludzie z wrodzonym wdziękiem i sprytem przechytrzają dorosłych złoczyńców. Moje dziecko jednak ocenia ją słabiej, ponieważ nie spodobał mu się wzruszający finał całej afery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *