Rok królika, Joanna Bator

rok-krolikaWydawnictwo Znak, 2016

Liczba stron: 480

Z wielką ciekawością zabrałam się za czytanie „Roku Królika”, lecz z każdą kolejną stroną robiłam coraz większe oczy i bardziej zdziwioną minę. Tego się nie spodziewałam.

Julia Mrok jest znaną pisarką, tworzy poczytne romanse historyczne. W związku z tym jest szczególnie wyczulona na dobre historie, które tropi na każdym kroku. W życiu prywatnym kieruje się tylko swoją przyjemnością. Mieszka z dwoma kochankami, lecz pewnego dnia postanawia porzucić swoje dotychczasowe wygodne życie. Ma podstawy, żeby przypuszczać, że kochankowie czyhają na jej życie. W tajemnicy przed wszystkimi przygotowuje się do ucieczki, starannie zaciera ślady po sobie i wyrusza w podróż na południe. Trafia do hotelu w Ząbkowicach Ślaskich, dawnego Frankenstein, w którym działa Spa pod Królikiem. Wszystko, co ją otacza, jest złowieszcze, groteskowe i tajemnicze. Mieszkańcy Ząbkowic oraz klienci spa skrywają wiele tajemnic i zachowują się jak postacie w horroru klasy B.

Bohaterkę powieści fascynują tabloidy, im bardziej sensacyjne tytuły, tym bardziej pobudzają jej wyobraźnię. Cały „Rok Królika” jest napisany w stylu tabloidowym. Książka obfituje w bardzo przerysowane opisy, groteskowe postacie, dziwne zdarzenia. Bardzo długo nie wiadomo w jakim kierunku zmierza akcja, zastanawiałam się nawet, czy w ogóle do czegoś zmierza. Przez większość czasu Julia Mrok goni za jakimiś wyimaginowanymi historiami, zanurzając się w ponurej atmosferze miasteczka. Bohaterka nie jest postacią, której chciałoby się towarzyszyć – to antypatyczna, egoistyczna snobka, która próbuje zmienić się w równą dziewczynę bez przeszłości.

To nie jest dobra książka – jak na pastisz tabloidów jest stanowczo za długa, po stu stronach ma się jej dość. Jak na kryminał – zawiera za mało sensacji, brak w niej suspensu i przestępcy z prawdziwego zdarzenia. Jak na horror – brak horroru, chociaż zawiera pewne niepokojące sceny, to w ogólnym rozrachunku raczej denerwują niż straszą. Jak na powieść obyczajową – brak w niej punktu zahaczenia, brak bohatera, z którym czytelnik mógłby się utożsamiać, brak ciekawej akcji. Chciałabym napisać, że szkoda potencjału i pomysłu, ale nie widzę tu pomysłu – po prostu groch z kapustą podany w wyjątkowo mało strawny sposób. Szkoda.

10 myśli nt. „Rok królika, Joanna Bator”

 1. Bardzo szkoda. „Wyspa łza” też nie zachwyciła, jedynie zdjęcia zostały w pamięci. Nie mogę się doczekać powieści na miarę „Ciemno, prawie noc” czy „Piaskowej góry”.

  1. Liczyłam na coś w stylu tych powieści, ale byłam również otwarta na nową formułę. Niestety, nie zagrało.

   1. Nowa formuła – jak najbardziej, jednak kierunek obrany przez Autorkę jakoś nie odpowiada temu, w którym ja chcę zmierzać :).

 2. Ooo, zaskoczyłam się bardzo otwierając bloga… ale właściwie…. Zaczynam się zastanawiać, o co chodzi…bo mnie wiele znanych utytułowanych nazwisk zaskakuje ostatnio…. Myslałam, że ze mną coś nie tak…. Przeczytam, spróbuję….

 3. o, to kolejna niepochlebna opinia na temat tej książki. Mam chyba jednak jakiś wrodzony detektor szmiry, podświadomość podpowiadała mi „Nie ruszaj tego, nie warto” i słusznie. To chyba przez tą okładkę…

  1. Ta notka wydawnicza już mnie odstraszyła. Jakieś popłuczyny po „Ciemno prawie noc”, które nie należało do udanych książek. Bator lekko i wciągająco pisze, ale od grafomanów powinna się różnić treścią;) Szlachectwo zobowiązuje.

 4. A już myślałam,że to będzie kolejna książka po którą sięgnę
  Fragmenty w „Trójce „bardzo mnie zainteresowały,ale teraz -sama nie wiem! Po „Małym życiu „nic chyba nie znajdę godnego uwagi! Musi minąć trochę czasu
  ..

  1. Ja dostałam tę powieść na Święta i czytałam częściowo równolegle z Trójką” 😉 Uwielbiam zwłaszcza „Ciemno prawie noc”, ale pozostałe powieści Joanny Bator też wysoko sobie cenię. Mnie „Rok królika” przypadł do gustu i choć jest trochę słabszy od mojego faworyta, to lubię taki groch z kapustą. Ja polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *