Rozpoznani. Powstanie Warszawskie, Iza Michalewicz & Maciej Piwowarczuk

Agora i Muzeum Powstania Warszawskiego, 2014

Liczba stron: 248

„Rozpoznaj” to tytuł akcji zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki której udało się zidentyfikować dotychczas anonimowych bohaterów taśm filmowych nakręconych podczas Powstania Warszawskiego. Dzięki aktywności widzów i zwiedzających udało się powiązać postacie z nazwiskami oraz dopisać przed- i powojenne biografie powstańców. Książka ta jest zwieńczeniem akcji i zawiera bogaty materiał ilustracyjny związany z życiem zidentyfikowanych osób. Nie brak w niej wzruszających historii.

Jest opowieść o nowożeńcach, sanitariuszce i oficerze z ręką na temblaku, którzy wbrew radom rodziców pobrali się podczas powstania. Oboje przeżyli, wciąż są za sobą i cieszą się swoimi wnukami i prawnukami. Jest historia chłopca, który na filmie pomaga budować barykadę. Jego opowieść skupia się na czasie wojennym i powodach, dla których postanowił dołączyć do powstańców. Jest też wspomnienie o powstańcu, którego wizerunek w apaszce w grochy widnieje na okładce – o życiu dziadka opowiada jego wnuk i rodzina. Co zaskakujące sam Stanisław Firchał, bo tak nazywał się rozpoznany powstaniec, niechętnie wracał do sierpnia 1944. Piękna jest historia odznaczonego orderem Virturi Militari Witolda Kieżuna, który za udział w powstaniu został wysłany na Archipeleg Gułag.

Wszystkie opowieści są dobrze opowiedziane i udokumentowane. Chociaż dotyczą ułamka powstańców, dają pojęcie o tym dlaczego ruszyli do walki, jak walczyli, jakie mieli uzbrojenie i jak ryzykownych podejmowali się akcji. Wspomnienia ocalałych upamiętniają tych, którym się nie udało, których dosięgała kula, granat czy gruz z bombardowanych budynków. Pokazują również życie po wojnie, w kraju, który tyko udawał, że jest wolny lub za granicą, gdzie wolność istniała, lecz okupiona była tęsknotą za bliskimi. Dużo miejsca poświęcono również tym, którzy stali za okiem kamery – operatorom, filmowcom i reporterom wojennym, którzy z z narażeniem życia dokumentowali walkę o wolną stolicę.

To piękna książką, którą warto mieć na swojej półce. Jest nie tylko ładnie wydana, zawiera dużo archiwalnych zdjęć, lecz także opowiada o ludziach, których warto zapamiętać za to, że walczyli o wolność, której często nawet nie zdążyli zakosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *