Ryjówka Przeznaczenia, Tomasz Samojlik (audiobook)

ryjowkaSound Tropez, 2015

Długość nagrania: 2 godz. 30 min

Słuchowisko dla dzieci „Ryjówka przeznaczenia” oparte jest na komiksie o tym samym tytule. Normalnie wołałabym przeczytać komiks, ale… w przypadku studia Sound Tropez produkującego najlepsze słuchowiska, jakie znam, wybór był prosty. I słuszny.

W pradawnej puszczy zamieszkiwanej przez wiele gatunków zwierząt pojawia się intruz – człowiek. Zatruwa wodę, zastawia pułapki na małe żyjątka w postaci butelek po napojach, śmieci i brudzi. Na wszystkich pada strach, ale tylko nieliczni wiedzą, że można z nim wygrać. Przeznaczenie na swojego wojownika wybrało zwierzątko niepozorne, niezaradne, ale za to o dobrym sercu. Z panoszącym się po puszczy złem może wygrać tylko ryjówka o imieniu Dobrzyk – mały ssak podobny do myszy. Oczywiście nie uda mu się samemu pokonać  tysiąckrotnie większego człowieka, ale od czego ma się przyjaciół?

Wędrówka ryjówek przez las komentowana jest na bieżąco przez prześmiewcze kruki i podrzuconą im do gniazda wiecznie głodną kukułkę. Inne zwierzęta, szczególnie te mające u Dobrzyka dług wdzięczności, chętnie pomagają dzielnej ryjówce i wyciągają go z największych tarapatów.

„Ryjówka przeznaczenia” jest słuchowiskiem dydaktyczno-przygodowym lub też ekologiczno-bajkowym. Uświadamia jakie niebezpieczeństwa czyhają na małe i duże zwierzęta w zaśmieconym lesie, poszerza wiedzę o mało znanych gatunkach, ale przede wszystkim bawi, śmieszy i wciąga w świat przygód małych zwierzątek wędrujących po wielkiej, pełnej niebezpieczeństw puszczy.

O słuchowisku:

Realizacja bezbłędna – skoro akcja bajki wciągnęła osobę dorosłą, na pewno zainteresuje dzieci. Przyjemny podkład muzyczny, dobrze dobrane głosy (narratorem jest Artur Barciś). Brak nachalnego dydaktyzmu oraz mnóstwo zabawnych tekstów to dodatkowe atuty tej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *