Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, Anna Król

rzeczy iwaszkiewicz intymnie anna król

Wilk & Król, 2015

Liczba stron: 384

O Jarosławie Iwaszkiewiczu napisano już tysiące stron, on sam pozostawił po sobie przepastne archiwum uwieczniające większość jego ponad osiemdziesięcioletniego życia. To, co z biografią pisarza zrobiła Anna Król, wymyka się jednak wszelkim schematom. W „Rzeczach” dostajemy klocki, z których składamy sobie portret Iwaszkiewicza. Być może obraz, jaki nam wyjdzie, nie będzie takim, jaki przez oczami ma autorka tej biografii. Ta dowolność interpretacji sprawia, że książka wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Anna Król skupia się na rzeczach znalezionych w Stawisku – guziku, portfelu w kształcie podkowy, notatkach, krawatach. Te najbardziej osobiste przedmioty są punktem wyjścia do opowieści o życiu mieszkańców Stawiska, bo nie byłoby Iwaszkiewicza bez jego Hani, bez sekretarza Szymona, czy psa Tropka. Autorka nie stroni od trudnych tematów, niczego nie bagatelizuje, ale nie szuka taniej sensacji. O Iwaszkiewiczu pisze z szacunkiem i z pewną czułością obejmującą nie tylko osobę pisarza, lecz także czasy, w jakich żył i miejsca, które naznaczył swoją obecnością.

„Duchy Iwaszkiewicza? Każdy dom ma swoje tajemnice. Żeby je rozwikłać, trzeba porzucić wpajaną nam od dzieciństwa logikę następstwa wypadków. Studiowanie biografii w kolejności występujących w niej zdarzeń miewa mniejszy sens niż przyglądanie się pojedynczym plamom. A chronologiczny układ zdarzeń ma często dużo mniejsze znaczenie, niż nam się zwykle wydaje.”

Książkę czyta się doskonale. Na jej kartach zamknięto prawdziwego człowieka, jest to opis nie mający nic wspólnego z encyklopedycznym  zbiorem faktów wyszczególniającym dokonania Iwaszkiewicza. Każdy rozdział ilustruje nastrojowa fotografia wykonana w muzeum w Stawisku. Zwraca również uwagę staranność wydania – rodzaj papieru, kolor kartek. Naprawdę nie trzeba być ani znawcą, ani miłośnikiem twórczości Iwaszkiewicza, żeby docenić subtelność relacji, bogactwo materiałów i szczerość intencji autorki. Polecam!

Jedna odpowiedź do “Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, Anna Król”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *