Samotność liczb pierwszych, Paolo Giordano

W.A.B., 2010

Liczba stron: 331

Ona, Alice, na skutek wypadku narciarskiego, który zdarzył się jej w dzieciństwie do końca życia będzie utykała. W związku z faktem, iż od rodziców nie otrzymała wsparcia, a ojciec wciąż podkreślał jak bardzo zawiodła jego nadzieje, popada w anoreksję. W szkole zazwyczaj odrzucana. W życiu dorosłym zawsze na boku z wyboru.

On, Mattia, z poczuciem winy za zaginięcie niepełnosprawnej umysłowo siostry bliźniaczki. Obwiniający się za to, co zdarzyło się w dzieciństwie i wymierzający sobie karę poprzez samookaleczanie. Stojący obok, bez przyjaciół, w izolacji. Wszechstronnie uzdolniony, poświęcający swój czas nauce, przede wszystkim zafascynowany matematyką, jako najbardziej uporządkowaną nauką. W dorosłym życiu tak samo, jak w czasach szkolnych wycofany, za szczelną zasłoną, nie dopuszcza innych do siebie.

Jednak tych dwoje odnajduje się gdzieś w tłumie. Ich przyjaźń rozwija się powoli i chyba żadne z nich nie docenia tego, co ma. Dopiero w dorosłym życiu Alice dochodzi do wniosku, że:

„Mattia i ona byli połączeni niewidzialną, elastyczną nicią, zagrzebaną pod stosem nieważnych rzeczy, nicią, która mogła istnieć tylko między dwojgiem takich jak oni: ludzi, którzy znaleźli własną samotność jedno w drugim.”

A co z liczbami pierwszymi? Te, nawet jeśli stoją obok siebie, tak jak 11 i 13, nigdy nie będą w pełni razem, bo zawsze pomiędzy nimi wykwita liczba parzysta i psuje harmonię, jaka mogła by zapanować pomiędzy samotnymi z przeznaczenia liczbami pierwszymi…

To smutna i refleksyjna książka, jednak nie jest typowym wyciskaczem łez. Głęboko i dosadnie pokazuje jak wielki wpływ na życie mają skutki decyzji podjętych w dzieciństwie. Jak bardzo dzieciństwo i lata dojrzewania odciskają się na psychice człowieka, jak wiele w tym czasie można stracić lub zyskać. Jak ważne jest to by dobrze w życiu trafić – na właściwych ludzi, na właściwe chwile. Jak ważne jest, by umieć rozpoznać to, co jest dla nas najlepsze, aby nie stracić tych niewielu szczęśliwych chwil jakie można dostać od losu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *