Sekrety roślin, Anne-France Dautheville

sekrety-roslinWydawnictwo Literackie, 2017

Liczba stron: 148

Tłumaczenie: Andrzej Stańczyk

Czytanie o przyrodzie stało się modne, więc ukazuje się coraz więcej książek o tej tematyce. „Sekrety roślin” wpisują się w ten trend i przybliżają świat roślin, chyba jeszcze mniej znany ludziom niż świat zwierząt, choć z pewnością jest nie jest mniej efektowny.

Autorka zebrała w tej książce rozmaite ciekawostki związane z roślinami – zwykłymi, takimi jak pietruszka w ogrodzie i tak egzotycznymi, że można je znaleźć tylko w jednym miejscu na ziemi. Czy wiecie jaka roślina jako pierwsza odżyła po wybuchu bomby w Hiroszimie? Czy wiecie, o jakich godzinach otwierają się poszczególne kwiaty? Czy wiecie w jaki sposób można załagodzić swędzenie po oparzeniu pokrzywą? Czy wiecie jakie właściwości ma gorczyca? Oprócz tego rodzaju ciekawostek, autorka sięgnęła również po wierzenia, przesądy, związane z roślinami. Co ma wspólnego Budda z krzewami herbacianymi? Jakich rad udziela babcia? Zadziwiające fakty, praktyczne rady, stare przesądy – wszystko to znajdziecie w tej książce.

Tekstowi towarzyszą ilustracje, książka ma ciekawy układ graficzny (czcionkę różnej wielkości), ramki, wykresy, elementy graficzne współgrające z opisami. Całość jest całkiem przyjemna, choć muszę Was przestrzec, że autorka stara się być dowcipna. Przestrzegam, bo te jej dowcipy to straszne suchary, według mnie niepotrzebne. Sama książka niestety nie zostaje w głowie. Może to nadmiar informacji podanych naraz, może moja niewielka wiedza w temacie, a może po prostu nie widzę zbyt wielu możliwości zastosowania porad w praktyce. Co z tego, że wiem, że muchy uciekną z domu, gdy rozłożę gałązki rącznika pospolitego, skoro nie mam pojęcia, skąd tę roślinę wziąć? Czytałam z przyjemnością, ale przeleciało przeze mnie jak przez sito.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *