Siedlisko, Robert Cichowlas & Kazimierz Kyrcz Jr.

Grasshopper, 2009

Liczba stron: 444

Dawid jest aktorem grającym w popularnym serialu telewizyjnym. Nieźle mu się wiedzie materialnie, choć jest rozczarowany tą rolą. Samotnie wychowuje dwójkę małych dzieci. Nie wiadomo co stało się z jego żoną, którą często ciepło i z bólem wspomina. Odeszła? Umarła? Brak informacji o Marioli zżera czytelnika przez prawie całą książkę. Dawid właśnie kupił i wyremontował piękny dom położony na skraju jeziora i przy lesie. Ma nadzieję, że dzieciaki będą w tym domu szczęśliwe. Do pomocy przy dzieciach zatrudnia młodą i seksowną opiekunkę Hanię.

Wszystko mogłoby ułożyć się idyllicznie, gdyby nie drobne incydenty wytrącające Dawida z równowagi. Coś zaczyna się dziać z domem już na etapie remontu. W pewnym momencie ekipa stawiająca kominek ucieka w panice z remontowanego pomieszczenia twierdząc enigmatycznie, że coś wyskoczyło ze ściany. Potem Dawid dostrzega postać przemykającą po mieszkaniu, dzieci zaczynają się dziwnie zachowywać, przedmioty znikają, otwarte drzwi nie chcą się otworzyć. Kiedy Dawid nie moze już dłużej udawać, że wszystko jest w porządku dostaje od agenta scenariusz horroru, po przeczytaniu którego nie ma wątpliwości, że jego życiem zawładnęły zjawy. W tym zjawa przychodząca do niego pod postacią Marioli i zachęcająca go do podjęcia kroków, na które nie ma najmniejszej ochoty.

Autorzy posłużyli się bardzo ciekawym zabiegiem – początkowe rozdziały książki bardzo zbliżają czytelnika z głównym bohaterem. Wiemy, że jest po przejściach, że chce jak najlepiej, choć nie zawsze sobie dobrze radzi, aż w końcu zaczynamy mu kibicować. Kiedy zjawy i duchy zaczynają mu uprzykrzać życie chcielibyśmy, by wreszcie zrobił coś, by położyć kres rozpasaniu tych potworów. Bo, że coś będzie musiał zrobić, to jest jasne. Po sielance pierwszych rozdziałów zaczyna się bowiem pełna grozy rozgrywka pomiędzy światem żywych, a światem zmarłych, którzy domagają się sprawiedliwości na ziemi. Jaką rolę odegra Hania zakochana w swoim pracodawcy? Dlaczego pojawia się zaginiona Mariola? Czy najbliżsi sąsiedzi Dawida wiedzą o duchach pojawiających się w okolicy? Czego domagają się zjawy?

Niczego wiecej nie zdradzę, by nie zabierać wam przyjemności z lektury. Bo, że lektura książki będzie przyjemnością, nie mam wątpliwości. Spodoba się i tym, którzy stronią od grozy w powieściach, i tym, którzy lubią się bać – jest w książce kilka scen typowych dla gatunku. Nie bez powodu powieść została doceniona przez czytelników „Grabarza Polskiego” i wybrana horrorem roku 2009.l

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *