Skaza, Zbigniew Zborowski

skazaWydawnictwo Znak Literanova, 2017

Liczba stron: 400

Zaczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym. Polski naukowiec podczas eksperymentów w laboratorium przypadkowo odkrywa sposób na uzyskanie wielkiej energii za pomocą niewielkich środków. Spisuje w notesie, jak doszedł do tego odkrycia i wkrótce ginie w nieszczęśliwym wypadku podczas pracy. Notes zostaje ukryty, by nie wpadł w niepowołane ręce i staje się największą rodzinną tajemnicą. Wędruje po świecie i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

Współcześnie w Warszawie. Dochodzi do brutalnego morderstwa. Ginie doktorantka Zakładu Fizyki Jądrowej. Ktoś torturował ją przed śmiercią. Stołeczni policjanci szybko typują potencjalnego sprawcę. Nie wiedzą jeszcze, że to dopiero początek dziwnej, zagmatwanej sprawy, w którą zamieszani są uchodźcy mieszkający w ośrodku pod Warszawą. Nastrojów w komendzie nie poprawiają panujące tam stosunki. Jedyna kobieta wśród śledczych nazywana jest lesbą i przez wszystkich podejrzewana jest o donosicielstwo. Jeden z policjantów niedawno wrócił w przymusowego wielomiesięcznego urlopu i nie czuje się jeszcze na siłach, by prowadzić tak skomplikowane śledztwo. Jego najlepszy przyjaciel z pracy zostaje odsunięty od dowodzenia akcją, gdy podczas zatrzymania dochodzi do wypadku. Na domiar złego, któryś z policjantów wynosi informacje na zewnątrz. Nie wiadomo, komu można ufać.

„Skaza” to współczesny kryminał, ale pewne wątki sięgają w przeszłość. Wędrujemy wraz z tajnym notesem przez dziesięciolecia od Warszawy, przez lasy syberyjskie aż po bombardowaną Syrię. Wyjaśnienie zagadki kryminalnej może jest trochę wydumane, ale nie takie znowu nieprawdopodobne. Nie miałam problemów z zaakceptowaniem zaproponowanych rozwiązań. Co więcej, podobały mi się bardzo dynamiczne, wręcz sensacyjne sceny finałowe. Chociaż na początku akcja rozwija się raczej powoli, z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej się rozkręca, pewne wątki się zamykają, inne pojawiają, czytelnik, podobnie jak bohaterowie tej książki, musi zastanawiać się nad tym, kto stoi po której stronie. Policjantom jest o wiele trudniej, bo długo nie mają pojęcia, o co właściwie chodzi w tej skomplikowanej sprawie. Powieść spodoba się tym, którzy lubią kryminały z wątkami szpiegowskimi i sensacyjnymi. Polecam.

/premiera 31 lipca/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *