Skład główny, Loisel & Tripp

Egmont, 2010

Liczba stron: 240

Dawno nie było o komiksach, bo i ich dostępność jest kiepska, ale na taki komiks jak „Skład główny” opłacało się czekać nawet i pół roku.

Kanadyjskie odludzie pierwszej połowy XX w, kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Ludzie żyją tu zgodnie z cyklem pór roku, nadejście zimy wiąże się z wyprawą mężczyzna na polowania i spław drewna. Jedyną nicią wiążącą wioskę z cywilizacją jest tytułowy skład główny – wiejski, wielobranżowy sklep. Akcja komiksu zaczyna się od pogrzebu właściciela składu głównego Felixa Ducharma. Pogrzeb jest pierwszą kapłańską posługą nowo przybyłego księdza, który nie do końca orientuje się jeszcze w sprawach wsi. Po śmierci męża wszystkie jego obowiązki przejmuje Marie. Nie jest jej łatwo i zastanawia się czy nie wyjechać. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy do wsi przyjeżdża obcy o imieniu Serge – weteran pierwszej wojny światowej. Serge wprowadza powiew wielkiego świata. Ale zasiewa też niepokój wśród pewnej części społeczności…

Nie chciałabym zdradzić za dużo, więc na tym opisie poprzestanę. Dodam tylko, że komiks udowadnia, że najprostsze rzeczy, to rzeczy, dla których warto żyć. Pokazuje, że nieważne są poglądy na religię jeśli ludzi łączy pasja, a ci, którzy pasję posiadają, są ludźmi niebanalnymi. Codzienne sprawy mogą stać się bardziej magiczne jeśli włożymy w nie odrobinę serca. Jest gloryfikacją dobroci, dobroduszności i zdrowego osądu.

Komiks wydany jest w twardej okładce o dużym formacie, na dobrym jakościowo papierze, w środku znajdują się kolorowe plansze, oprócz kilku przykładowych załączonych na początku ilustrujących współpracę i wzajemne dopełnianie plansz przez dwóch rysowników. Tekstu do czytania nie ma za dużo, ale trzeba czytać uważnie i w skupieniu. Warto również dokładnie oglądać rysunki, bo dużo treści wynika tylko z ilustracji, a te są naprawdę ładne.

Chętnie poznałabym dalsze losy Marie, Serge’a, księdza i pozostałych mieszkańców wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *