Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne, Włodzimierz Spasowicz

Smierc w rzece Kura włodzimierz SpasowiczPIW, 2016

Liczba stron: 212

Co za niezwykła książka! Na pierwszy rzut oka, flaki z olejem. No bo jak inaczej można nazwać zbiór złożony tylko z mów sądowych wygłoszonych przez adwokata z czasów carskiej Rosji. Na drugi rzut oka, (więcej rzutów okiem nie będzie, bo na dobre przykleiło się do książki i nie chce się oderwać), książka okazuje się fantastyczna. A sam Spasowicz mistrzem retoryki, budowania napięcia i obalania założeń, które poczyniono w sprawach jego klientów. Cóż za wspaniały człowiek – inteligentny, dociekliwy, elokwentny, sprawiedliwy.

Najdłuższą mową jest ta dotycząca śmierci młodej kobiety w rzece Kura, o którą oskarżono kilku mężczyzn. Spasowicz zastępując niejako niedouczonych śledczych, ośmieszając lekarzy badających ciało i trochę pastwiąc się nad „społecznym” pomocnikiem policji, pokazuje okoliczności śmierci kobiety starając się oczyścić swojego klienta. To bardzo długa i szczegółowa mowa, do stworzenia której należało zgłębić różne dziedziny wiedzy – medycznej, geograficznej, śledczej, a przede wszystkim wykazać się zdrowym rozsądkiem i podejrzliwością wobec ustaleń władz.

Inne mowy są krótsze, ale nie mniej ciekawe. Dotyczą morderstwa, kradzieży i innych przestępstw, popełnianych zwykle przez młodych ludzi zmuszonych okolicznościami lub omamionych autorytetem innym osób. Spasowicz nazywa rzeczy po imieniu, stara się wykazać niewinność lub umniejszyć winę swoich klientów. Zawsze na końcu mowy podane jest rozstrzygnięcie sądu – zwykle dość zaskakujące.

„Śmierć w rzecze Kura” czyta się jak świetny kryminał – są tu przecież zagadki kryminalne, które krok po kroku zostają rozwiązane przez adwokata. Charakterystyczne są tu drobne złośliwości mające ośmieszyć i zdyskredytować tych, którzy zaniedbaniem lub zastraszaniem przyczynili się do posadzenia na ławie oskarżonych niewłaściwego człowieka. Spasowicz działa w imię sprawiedliwości, zgrabnie żonglując faktami, wykorzystując swoją rozległą wiedzę oraz umiejętności oratorskie. Gorąco zachęcam do lektury!

Jedna odpowiedź do “Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne, Włodzimierz Spasowicz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *