Spirit. Najlepsze opowieści, Will Eisner (komiks)

Wydawnictwo Egmont, 2009

Liczba stron: 185

Will Eisner, mistrz komiksu, jest twórcą Spirita – superbohatera, który próbuje zaprowadzić porządek na ziemi, walczy z przestępcami i krzyżuje plany złoczyńcom. Pierwsze kryminalne historyjki z tej serii zaczęły ukazywać się w Stanach w latach 40. Wkrótce zyskały ogromną popularność, a przygody Spirita nieco zmieniły swój charakter – pojawiły się wątki romantyczne, science-fiction, szpiegowskie oraz elementy horroru czy czarnej komedii. Prezentowany zbiór zawiera wybór najlepszych komiksów z serii opatrzonych wstępem autorstwa Neila Gaimana i przetłumaczonych przez Jarosława Grzędowicza.

Ten zbiór doskonale pokazuje jak powstał niezniszczalny Spirit oraz jak ewoluowała jego postać.  Komiks jest również zapisem życia ludzi, głownie nowojorczyków, w połowie XX wieku. Wątki obyczajowe i kryminalne najbardziej przypadły mi do gustu.

Według mnie jest to zbiór bardzo nierówny – niektóre opowieści były niezrozumiałe – albo zawiodło tłumaczenie, ale zostały wyrwane z większego kontekstu. Oczywiście, znalazły się też i takie, które przeczytałam z wielką przyjemnością na krótko przenosząc się w wykreowany przez Eisnera świat, gdzie panuje wyraźny podział na dobrych i złych. Czasami jednak linia podziału się przesuwa, a zły staje się dobrym. Polecam głównie fanom komiksów z superbohaterami, ja pozostanę przy obyczajowych opowieściach Willa Eisnera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *