Stuhrowie. Historie rodzinne, Jerzy Stuhr

Wydawnictwo Literackie, 2009

Liczba stron: 277

Wypożyczyłam tę książkę bez głębszej refleksji. Po prostu była na półce to wzięłam. Nie jestem jakąś wielką fanką żadnego z panów Stuhrów, chociaż widziałam kilka filmów, w których grali i uważam ich za dobrych aktorów – cenię za to, że na siłę nie lansują się w mediach. Później w domu zastanawiałam się jaki jest sens czytania o nie swojej rodzinie i o cudzych historiach. Właśnie, dlaczego warto przeczytać książkę Jerzego Stuhra?

Autor sięga do rodzinnych histori począwszy od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to austriaccy przodkowie aktora osiedlili się w Krakowie. Jeden z trójki ich synów został w późniejszych czasach dziadkiem Jerzego Stuhra. Autor, na podstawie spisanych wspomnień i pamiątek rodzinnych, rekonstruuje losy swoich bliskich. Opowieści ilustrowane są reprodukcjami fotografii z domowych archiwów oraz zdjęciami przedmiotów odziedziczonych po przodkach i bliskich sercu autora .

Snute w książce opowieści są mocno osadzone w historii kraju – przodkowie Stuhrów ucierpieli mocno podczas ogólnoświatowego kryzysu, niezwykle ciężkim okresem dla rodziny okazała się druga wojna światowa, podczas której dwóch mężczyzn zginęło w okolicach Katynia, a jeden z wujków Jerzego został niemal cudem ocalony z obozu koncentracyjnego. Współczesne czasy opisane zostały w dużym wyczuciem, bez sensacyjnych szczegółów dotyczących życia Stuhrów. Mimo to autor przybliżył relacje panujące w swojej rodzinie i jednocześnie dokonał delikatnej samokrytyki. Nie zawsze bowiem udaje mu się wyjść poza odziedziczone po przodkach ograniczenia a największy problem  ma z okazywaniem uczuć bliskim.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Przede wszystkim dla pięknie opowiedzianych historii o ludziach, których już nie ma. Także, by dostrzec i docenić wartości, o których pisze Stuhr. Mnie autor zaimponował samym faktem napisania takiej książki – pamiątki rodzinnej, z której wiedzę o przodkach czerpać będą kolejne pokolenia Stuhrów. To książka dla rodziny i o rodzinie, a mimo to jest niezwykle interesującą historią dla osób spoza kręgu rodzinnego państwa Stuhrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *