Tabu, Ferdinand von Schirach

WAB, 2014

Liczba stron: 240

Feerdinand von Schirach, będąc adwokatem, w swoich zbiorach opowiadań oraz powieściach przedstawia dylematy moralne i etyczne prawników oraz ich mistrzowskie posunięcia w sądowej rozgrywce. W powieści „Tabu” nieco wychodzi poza często wykorzystywany przez siebie schemat, ponieważ rozprawa stanowi tylko jedną, niezbyt obszerną, część książki i nie dominuje nad resztą treści, a fabuła daleko wykracza poza ramy typowego kryminału.

Sebastian von Eschburg jako nastolatek traci ojca, matka nie jest dla niego żadnym wsparciem. Chłopak uczący się w szkole z internatem rzadko przebywa w domu, często natomiast zaszywa się w przyszkolnej bibliotece. Po ukończeniu nauki zaczyna staż u fotografa. Praca przeradza się w pasję, a fotografie Sebastiana stają się towarem luksusowym. Mężczyzna jeszcze przed trzydziestką staje się sławny. Gdy Sebastian zostaje aresztowany pod zarzutem zamordowania młodej kobiety, piszą o tym wszystkie gazety. Jest jednak pewien problem – policja ma dowody świadczące o przemocy, nie ma jednak ciała, nieznane jest też nazwisko ofiary. Batalia o jego uniewinnienie rozegra się na sali sądowej.

Zostałam zaskoczona przez autora – dotychczas ceniłam go za powieści sądowe, gdzie najbardziej spektakularna była linia obrony i słowne potyczki na sali rozpraw. „Tabu” jest głównie powieścią obyczajowo-psychologiczną o życiu człowieka, który dorastał poza rodziną, przez co bywał zagubiony i nadwrażliwy. Zamiast żyć pełnią życia, analizował je, nie bardzo umiał zaangażować się w związek, często wracał myślami do tragedii z dzieciństwa. Warta odnotowania jest również postać adwokata, który podejmuje się obrony Sebastiana.

Skłamałabym pisząc, że zakończenie jest nieprzewidywalne. Oczywiście są elementy zaskakujące i zmieniające perspektywę, z której oglądamy wydarzenia przedstawione w powieści, lecz ogólny schemat łatwo uchwycić. Mimo wszystko warto poświęcić chwilę tej książce i dać się ponieść jej niepokojącej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *