Talki w wielkim mieście, Monika Piątkowska & Leszek K. Talko

Zbiór kilkudziesięciu felietonów autorstwa Piątkowskiej i Talki nie zawiódł moich oczekiwań. Oczekiwania te nie były jednak bardzo wygórowane, bo kojarzyłam Talków jedynie z felietonami, które kilka lat temu czytałam w Twoim Stylu.

W tym zbiorze głównymi bohaterami autorzy uczynili siebie, małżeństwo Roszków, Kazika z narzeczoną i Edzia Obsta. Na przykładzie rozmaitych interakcji pomiędzy tymi zaprzyjaźnionymi parami oraz dzięki spostrzegawczości autorów – udało się wychwycić wiele zabawnych sytuacji oraz tych mniej zabawnych, ale opisanych w lekkim stylu. Felietony te są głównie krytyką (słuszną) osób pretendujących do współczesnej klasy średniej. Wyśmiewają tak powszechne parcie na szkło czy ustawianie się do fotografii na bankietach, by znaleźć się gdzieś w magazynie plotkarskim. Pokazują, że niezawodnym sposobem zyskania popularności wśród dalszych i bliższych znajomych jest puszczenie pogłoski o rychłym rozwodzie – moim zdaniem, w takich okolicznościach można trafić nawet na okładkę. Zdarzają się też inne sytuacje, którym autorzy wnikliwie się przyglądają – niefrasobliwość pieszych na drogach, pożyczanie książek (wiadomo jak to jest), budującej sile zazdrości o współmałżonka i inne.

Czyta się to wszystko bardzo przyjemnie, choć oczywiście bez poczucia odkrywania nowych lądów – większość inteligentnych ludzi wysnuwa podobne wnioski na własny użytek, choć niewielu potrafi tak zgrabnie ubrać je w słowa jak Talki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *