Te chwile, Herbjorg Wassmo

Smak Słowa, 2015

Liczba stron: 384

Są takie chwile, które zostają w pamięci na całe życie. Pamiętamy te ważne i te błahe, na zawsze zostają z nami momenty smutku, radości, triumfu i wstydu. Z chwil można utkać powieść. Herbjorg Wassmo zebrała je w jednym miejscu i poskładała tak, by opowiedzieć o sobie i o życiu w wymiarze uniwersalnym.

Bezimienna bohaterka dorastająca w małym, prowincjonalnym norweskim miasteczku zaczyna swoją opowieść od jednego z najbardziej dramatycznych i piętnujących ją zdarzeń. Będąc nastolatką, uczennicą szkoły realnej zachodzi w ciążę z chłopakiem, którego ledwie zna. Zostaje potępiona przez społeczność i na czas ciąży musi przerwać szkołę. Dzięki determinacji i poświęceniu matki, która postanawia zająć się jej dzieckiem, dziewczyna może kontynuować naukę w innym mieście. Ten czas pamięta jako okres, gdy miota się między tęsknotą za synkiem i domem, nienawiścią do ojca i obawą, że nie jest zbyt dobra, by cokolwiek osiągnąć w życiu.

Kolejne odsłony pokazują bohaterkę jako żonę, matkę, nauczycielkę, początkującą poetkę. Powoli widać jej przemianę – z zahukanej, niepewnej siebie nastolatki z milionem wątpliwości, staje się pewną siebie nauczycielką, coraz bardziej odważną poetką, której wiersze publikowane są w ogólnokrajowych wydaniach gazet. Niestety, wciąż jeszcze daje sobą pomiatać jako żona. Godzi się na mało partnerski związek. Wydałoby się, że czarę goryczy przeleje nakrycie męża z kochanką, ale musi minąć jeszcze dużo czasu, by bohaterka nabrała pewności, że mieszkając sama będzie bardziej sobą.

„Te chwile” to książka o powolnym dojrzewaniu do bycia sobą, o zmiennych kolejach losu i odkrywaniu siły czerpanej z kobiecości. Gdyby napisała ją typowa amerykańska autorka, książka mogłaby by być niestrawną papką, kolejnym przykładem powieści w typie „od zera do bohatera”. Wassmo unika łatwych ścieżek i dopowiedzeń. Składa powieść z tytułowych chwil – daje czytelnikowi szansę zajrzenia w umysł i serce swojej bohaterki, ale nigdy nie odkrywa wszystkich kart. Dzięki temu, unika pułapek banalności. Co więcej, pisze mądrze i dojrzale – unika krytyki, oceniania i moralizowania. W związku z tym „Te chwile” poruszają czułe struny i przenoszą w świat bohaterki, która ze strony na stronę staje się nam bardziej bliska. Ogromny talent pisarski i subtelność, to coś, co wyróżnia tę powieść Herbjorg Wassmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *