The Tinder Box, Minette Walters

 

Sowerbridge to mała miejscowość w Hampshire. Wiadomość o rabunku i okrutnym morderstwie dwóch starszych kobiet, a następnie aresztowaniu Patricka O’Riordana, Irlandczyka, elektryzuje całą ludność lokalną. Rodzina O’Riordanów ubogich emigrantów irlandzkiego pochodzenia nigdy nie cieszyła się poważaniem wśród miejscowych. Po aresztowaniu Patricka, jedynego syna kalekich starszych rodziców miejscowi rozpoczynają bezpardonową akcję mającą na celu sterroryzowanie i pozbycie się tej rodziny z angielskiego miasteczka. Nikt z szanowanych obywateli nie czeka na rozpoczęcie procesu w sprawie morderstwa i werdykt ławy przysięgłych – samo pochodzenie Patricka jest według nich dowodem na popełnienie przestępstwa.

O’Riordanowie mają jednego sojusznika wśród mieszkańców Sowerbridge. Siobhan Lavenham jest również Irlandką, żoną Anglika, osobą szanowaną w miasteczku. Siobhan nie zakłada, że Patrick jest winny. Wręcz przeciwnie, próbuje uświadomić policjantowi ogrom uprzedzeń i niechęci w stosunku do rodziny irlandzkiej. Sama zatrudnia Rosheen, daleką krewną O’Riordanów do opieki nad swoimi synami. Jednak jej wiara w uczciwość rodziny zostaje zachwiana po szczerej rozmowie z policjantem.

To książka o uprzedzeniach, o szukaniu najprostszych rozwiązań i przyjmowaniu za pewnik cudzej winy. To także obraz małomiasteczkowego społeczeństwa angielskiego – zakłamanie, ocenienie po pozorach, jawna niechęć do obcych to codzienność. Książka ma niewiele ponad sto stron, jednak daje dużo do myślenia na temat kondycji społeczeństwa. Poza tym jst ciekawą zagadką kryminalną.

Cieszę się, że przypomniało mi się o Minette Walters. Mam jeszcze kilka jej nieprzetłumaczonych powieści na półce, chętnie po nie wkrótce sięgnę. Kto nie czytał koniecznie musi nadrobić. W Polsce ukazało się kilka jej powieści, polecam szczególnie „Echo”, „Lodownię”, „Rzeźbiarkę’ i „Wędzidło sekutnicy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *