To ty jesteś Bobbym Fischerem, Christer Mjaset

to ty jestes bobbym fisherem christer mjasetSmak Słowa, 2016

Liczba stron: 208

To trzecia książka Christera Mjaseta, którą przeczytałam, i każda z nich jest inna. Autor, który z zawodu jest neurochirurgiem, albo szuka swojej drogi w literaturze, albo broni się przed zaszufladkowaniem. Wszystkie książki łączy jedno: są dobrze napisane i opowiadają ciekawą historię.

Bohater najnowszej powieści po wielu latach wraca do miasta, w którym się wychował. Wraca, choć serce podpowiada mu, że nie powinien. Boi się tego powrotu, a jednocześnie wie, że kiedyś będzie musiał się zmierzyć z lękiem, jaki odczuwa na samą myśl o latach swojego dzieciństwa. Wraca na pogrzeb swojego przyjaciela z młodości, człowieka, który umiał się z każdym dogadać jako nastolatek, lecz potem w życiu wiele rzeczy potoczyło się nie po jego myśli. Hakan nie zapowiada swojego przyjazdu, choć nie może liczyć na to, że nie zostanie zauważony. Paczka składała się z kilku osób, na pewno wszyscy przyjadą pożegnać kolegę.

Przez niemal całą książkę nie wiemy, co wydarzyło się wiele lat temu i dlaczego wszyscy kumple milczą na ten temat. Dopiero rozmowa z żoną kolegi sprawia, że puszczają tamy i Hakan zrzuca z siebie ciężar tajemnicy. Wcześniej snuje wspomnienia o kolegach i jedynej w ich grupie koleżance, Agnes, o którą był zazdrosny, ponieważ to on ją wprowadził do paczki. To opowieść o chłopakach, którzy wymyślają ryzykowne zabawy, wymykają się z domu i wikłają w kłopoty.

A kim jest tytułowy Bobby Fischer? To znany szachista, który odniósł druzgocące zwycięstwo w meczu stulecia, przez co przerwał trwającą od lat dominację Rosjan. Przebieg meczu był sensacyjny. Jeden z bohaterów powieści fascynuje się tajemniczą postacią Fischera, a wypadki opisane w książce są odległą analogią do sensacyjnej partii szachów w wykonaniu Spasskiego i Fischera.

To taka nieco nostalgiczna opowieść człowieka, który wycofuje się z życia za sprawą dramatycznych wydarzeń z przeszłości. To książka o tajemnicy, która ciąży i przytłacza, nie pozwala rozwinąć skrzydeł i żyć pełną piersią. Akcja rozwija się powoli, chwilami jest dość statycznie, by potem przyspieszyć do tempa, jakiego się nie spodziewamy. Końcówka wielokrotnie zaskakuje czytelnika. Warto przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *