Trzynaście powodów, Jay Asher

13 trzynaści powodów jay asherRebis, 2015

Liczba stron: 272

„Trzynaście powodów” to książka o młodzieży, o problemach dorastania, szkole i życiu pozaszkolnym. Dlatego kierowana jest do młodszego czytelnika, ja jednak zachęcam do jej przeczytania przede wszystkim rodziców nastolatków.

Pewnego dnia nastoletni Clay Jensen dostaje paczkę. W środku znajduje kilka kaset magnetofonowych. Gdy zaczyna słuchać tej z numerem jeden, ogarnia go przerażenie. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez jego koleżankę ze szkoły, Hannah, która niedawno popełniła samobójstwo. Hannah we wstępie do nagrania mówi, że istnieje trzynaście powodów jej śmierci, a osoby, do których trafią kasety, są z nią powiązane.

Słuchanie tego, co mówi Hannah, jest dla Claya prawdziwym koszmarem. Po pierwsze, dowiaduje się jak wielką podłość skrywają w sobie koledzy i koleżanki ze szkoły. Po drugie, cały czas zastanawia się w jaki sposób skrzywdził dziewczynę, w której się podkochiwał. Wraz z upływem godzin i z każdą kolejna kasetą Clay przekonuje się, że czasem jedno niefortunne wydarzenie jest w stanie poruszyć lawinę nieszczęść. A plotki, pomówienia i oszczerstwa nigdzie nie rozchodzą się z taką szybkością jak w szkole średniej. Nadwrażliwa nastolatka bez prawdziwych przyjaciół, bez wsparcia ze strony dorosłych kumuluje w sobie lęk, wyobcowanie, wstyd i poniżenie.

Mam bardzo ambiwalentne odczucia po lekturze tej książki. Doceniam pomysł na fabułę oraz sprawne poprowadzenie akcji. Podoba mi się poruszony w powieści problem przemocy słownej (i nie tylko) skutkujący wycofaniem się w głąb siebie i niedopasowaniem do grupy rówieśniczej. Jednakże, mój niepokój budzi sposób przedstawienia samobójstwa jako szlachetnej drogi wyjścia ze skomplikowanej sytuacji. Dodam, że z tego typu kłopotami poradziłby sobie każdy dojrzały człowiek, więc taka gloryfikacja samobójstwa wydaje mi się trochę niebezpieczna w powieści skierowanej do młodszego czytelnika. Czytelnika, który na pewno ma problemy, czuje się niezrozumiany, odstaje od innych. Boję się, że książka może trafić w ręce przewrażliwionego młodego człowieka. Wszystkim dorosłym i dojrzałym gorąco polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *