Twarz, co widziała wszystkie końce świata, Oscar Wilde

PIW, 2011

Liczba stron: 435

Bardzo się ucieszyłam widząc to wydanie dzieł Oscara Wilde’a. Skorzystałam z okazji aby przypomnieć sobie czytane wcześniej opowiadania i bajki, zapoznać się z esejami oraz poematami prozą. Każde literackie spotkanie z tym autorem wspominam mile, nie inaczej jest i teraz.

Tom zaczyna się od opowiadań – „Zbrodnia Lorda Artura Saville’a” – to obraz zmagań człowieka z przeznaczeniem, napisany z przymrużeniem oka, zawiera znakomitą dawkę czarnego humoru. „Duch z Canterville” – to satyra na współczesnych autorowi amerykanów, którzy swoim praktycznym i przyziemnym podejściem do wszystkiego, wykańczają liczącego sobie 300 lat angielskiego ducha straszącego w Canterville. Inne opowiadania czyta się z podobną przyjemnością.

Część z bajkami zawiera m.in. znanego „Szczęśliwego księcia,” który poświęcił siebie i swoją miłość pomagając innym, „Słowika i różę” z cyniczno-gorzkim zakończeniem stawiającym ludzi w bardzo negatywnym świetle. „Rybak i jego dusza” to napisana z rozmachem bajka o tym, że sama dusza bez serca nie jest wiele warta.

W niniejszym tomie znajdują się również trzy eseje. Wśród nich ten będący literackim credo artysty – „Krytyk jako artysta”, z którego pochodzą tak znane cytaty jak ten:

„Wszelka sztuka jest niemoralna.”

Książka ilustrowana jest pięknymi grafikami autorstwa Piotra Gidlewskiego.

Mimo tego, że Wilde zaliczyć można już do klasyków, jego spojrzenie na świat i ludzkie przywary ma w sobie ogromne pokłady świeżości. I choć czasami wydaje się, że autor przesadza w nadmiernym koloryzowaniu i rozbudowanych opisach piękna i brzydoty tego świata, to lektura jego dzieł nie przysporzy trudności nawet mało wyrobionemu czytelnikowi. Warto wrócić, jeśli ktoś już zna Wilde’a. Trzeba przeczytać, jeśli nie zna się jeszcze jego twórczości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *