Uczeń z zespołem Aspergera, Joanna Święcicka

Wydawnictwo Impuls, 2010

Liczba stron: 50

Joanna Świecicka przygotowała poradnik dla nauczycieli, w którym w skrócie charakteryzuje ucznia z zespołem Aspergera i wskazuje odpowiednie sposoby postępowania z takim wychowankiem.

W krótkich i czytelnych rozdziałach opisuje zaburzenia komunikacyjne oraz społeczne dziecka z ZA. Przede wszystkim wskazuje na problemy związane ze współodczuwaniem, odczytywaniem kontekstu emocjonalnego, nawiązywaniem znajomości i brakiem potrzeby kontaktu z rówieśnikami. W dziale poświęconym zainteresowaniom i fiksacjom pokazuje typowe obszary zainteresowań tych dzieci, które często dotyczą map, rozkładów jazdy, astronomii, dinozaurów, fauny i flory itp. Dobrze jest jeśli szkoła pozwala dziecku rozwijać swoje pasje i wykorzystywać je ku zadowoleniu ucznia i całej szkoły np. umożliwiając mu udział w konkursach wiedzowych. Ponadto, praktyczne rady dotyczą sposobów wdrażania ucznia do szkolnej rutyny i pomocy w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Jako matka dziecka z ZA z jednej strony uważam, że poradnik jest bardzo pomocny nauczycielowi, który styka się z takim przypadkiem w klasie szkolnej. W krótkim czasie może zapoznać się z charakterystyką zespołu oraz poznać najważniejsze obszary swoich przyszłych działań. Z drugiej strony nauczyciel może nie wiedzieć, że każdy przypadek jest inny i przeczytawszy o całym spektrum objawów ZA złapie się za głowę i być może podejdzie do pracy z lękiem, wyolbrzymiając przyszłe problemy. Najlepiej jeśliby najpierw poznał dziecko, porozmawiał z jego rodzicami i dopiero wtedy doczytał garść fachowych porad, właśnie z takiej książki jak niniejsza pozycja.

O osobach z takim, bądź podobnym schorzeniem możecie poczytać w następujących książkach:

DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ

DZIEWCZYNA, KTÓRA PŁYWAŁA Z DELFINAMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *