Ulica Ciemnych Sklepików, Patrick Modiano

Czytelnik, 1981

Liczba stron: 167

W niektórych bibliotekach mają jeszcze stare wydania książek tegorocznego noblisty Patricka Modiano. Udało mi się wypożyczyć dwie z nich, trzecią dostałam w prezencie. Zaczęłam czytać od „Ulicy Ciemnych Sklepików”, powieści wydanej w Polsce w latach osiemdziesiątych, której akcja rozgrywa się we Francji kilka lat po zakończeniu drugiej wojny.

Główny bohater, noszący „umowne” imię Guy, jest pracownikiem w biurze detektywistycznym. Jego szef i mentor przechodzi na emeryturę i wyjeżdża z Paryża. Guy rozstaje się z nim w przyjaźni i obiecuje informować go o przebiegu prywatnego śledztwa, które jest najważniejsze w jego życiu. Postanawia dowiedzieć się kim jest, jak się nazywa i w jakich okolicznościach utracił pamięć. Droga do poznania i zrozumienia swojej przeszłości jest długa. Wiedzie przez miejsca, których Guy nie rozpoznaje i ludzi, którzy z niczym mu się nie kojarzą, choć mają istotne dla niego informacje. Nawet jego prawdziwe imię i nazwisko, gdy je wreszcie poznaje, brzmi nieznajomo. Czy będzie w stanie zdystansować się do swojej niewesołej historii i odpowiedzialności za tragedię, do której doszło przed laty?

To refleksyjna książka. Autor stawia w niej pytania o to czym jest dla nas historia. Czy łatwiej jest żyć nie pamiętając horroru wojny, strachu o życie i dramatycznych wydarzeń, czy może przeszłość, nawet tragiczna, jest istotną częścią nas i stajemy się niepełnowartościowi, gdy o niej zapominamy? Guy, pragnie wiedzieć im był, kto był mu bliski i jak potoczyły się jego losy w objętej wojną Francji. Posiadając tę wiedzę nie jest szczęśliwszy niż na początku powieści, wręcz przeciwnie – jest zdruzgotany ponownie przeżywając tragedię, która doprowadziła go do utraty pamięci. A jednak, gdyby zadać mu pytanie o to, czy warto było grzebać w przeszłości, niewątpliwie odpowiedziałby twierdząco.

Tematy związane z czasami wojny, moralnością i etyką są, podobno, chętnie poruszane przez Patricka Modiano. W tej powieści na pierwszy plan wysuwają się poszukiwania i prywatne dochodzenie prawdy. Kwestie moralności, odpowiedzialności ujawniają się w finałowych rozdziałach książki, nierówno rozkładając ciężar powieści, co bez wątpienia było zamiarem autora. Dzięki temu zabiegowi trudno otrząsnąć się po przeczytaniu tej książki.

Jedna odpowiedź do “Ulica Ciemnych Sklepików, Patrick Modiano”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *