Umowa z Bogiem. Trylogia, Will Eisner

Egmont Polska, 2007

Liczba stron: 510

Eisner znacznie wyszedł poza schematy wytyczone przez twórców komiksu. „Umowa z Bogiem” to powieść graficzna, która zrywa z zeszytowym formatem i przyjmuje kształt pełnoformatowej i potężnej gabarytowo księgi, w której w trzech częściach autor przedstawia losy ludzi mieszkających na Bronksie w kamienicy przy Dropsie Avenue.

Eisner to bystry obserwator życia, idealnie odtwarza puls miasta i zmieniające się nastroje na Dropsie Avenue. Poszczególne rozdziały poświęca wydarzeniom związanym z codziennością ulicy, przybliża losy mieszkańców pokazując ich zmagania z kryzysem lat dwudziestych, społeczno-obyczajowe zawirowania, problemy związane z przybywającymi emigrantami wkrótce dominującymi nad ludnością dawno osiadłą w dzielnicy. Akcja komiksu koncentruje się wokół jednego budynku i jego mieszkańców, jest kroniką życia i śmierci, zmieniających się pokoleń, coraz to nowych wyzwań stających przed lokatorami Dropsie Avenue.

Nie sposób przybliżyć treści zawartych w tym tomie, ponieważ dotyczą tak wielu wydarzeń, osób, mechanizmów społecznych, iż każda próba streszczenia „Umowy z Bogiem” na pewno poniosłaby klęskę. Jest to po trochę ze wszystkiego – mamy więc przestępczość, miłość, wierność, zdradę, gorycz i radość życia. Zgrabne dialogi, szczegółowe i dopracowane ilustracje, genialne pomysły fabularne sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *